Strona głównaRodzinaBabcia lub dziadek samotnie wychowujący wnuki częściej chorują

Babcia lub dziadek samotnie wychowujący wnuki częściej chorują

Samotni dziadkowie wychowujący wnuki są bardziej narażeni na zły stan zdrowia fizycznego i psychicznego niż samotni rodzice.
Babcia lub dziadek samotnie wychowujący wnuki częściej chorują [fot. James Timothy Peters from Pixabay]
Starsi opiekunowie mogą być bardziej narażeni na zmniejszoną wydolność fizyczną i zwiększoną częstość występowania , czytamy w Current Gerontology and Geriatrics Research.

Badacze z Georgia State University i University of Toronto ustalili, że dziadkowie samotnie opiekujący się wnukami wypadają gorzej niż samotni rodzice w czterech głównych obszarach zdrowotnych: w zdrowiu fizycznym i , ograniczeniach funkcjonalnych oraz zachowaniach prozdrowotnych.

Obciążenie chorobami przewlekłymi wśród samotnych dziadków jest bardzo niepokojące. Jedna osoba na czworo samotnych babć lub dziadków choruje na , a jedna na pięcioro cierpi na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc i . Jedna na sześcioro zaś miała za sobą zawał serca. Przy takim poziomie zachorowań nie jest zaskakujące, że 32 procent respondentów stwierdziło, że ich zdrowie fizyczne nie było dobre dłużej niż tydzień w ciągu ostatniego miesiąca - mówi prof. Deborah Whitley.

- Wielu samotnych dziadków jest sędziwych, ale wychowują dzieci przy szokująco ograniczonych zasobach. Jedna czwarta samotnych dziadków miała ponad 70 lat. Ponad jedna czwarta tych gospodarstw domowych dysponowała mniej niż 15 tysiącami dolarów rocznie. Ponad jedna trzecia wychowywała więcej niż jedno dziecko, a połowa dzieci miała mniej niż 12 lat - mówi prof. Esme Fuller-Thomson, współautorka badań.
Autorzy mają nadzieję, że ich ustalenia pokażą potrzebę polityki, która będzie sprzyjać świadczeniu usług zdrowotnych zaspokajających fizyczne i psychiczne potrzeby tej populacji, oceniają autorzy.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy