Strona głównaRodzinaOtyłość babci zwiększa prawdopodobieństwo otyłości wnuków

Otyłość babci zwiększa prawdopodobieństwo otyłości wnuków

Wiadomo, że otyłość nierzadko dotyczy całych rodzin, ale większość dotychczasowych badań ogranicza się do dwóch pokoleń. Teraz przeanalizowano związek między otyłością brzuszną babć i wnuków.
Otyłość babci zwiększa prawdopodobieństwo otyłości wnuków [fot. ds004t0042 from Pixabay]
Okazało się, że istnieje jasny związek między obwodem talii u babci i wnuka ze strony matki. Relację tę zaobserwowano w dwóch punktach czasowych: gdy dzieci miały 5 lat i 9 lat.

Wyniki mogą sugerować działanie pochodzące z żeńskiej linii rodzinnej lub środowiskowe, mówią autorzy. - Odkrycia te mogą mieć praktyczne zastosowanie w czasach globalnego wyzwania w walce z otyłością. Podkreślają też potrzebę lepszego rozeznania międzypokoleniowego ryzyka chorób niezakaźnych - mówi dr Cecily Kelleher z University College w Dublinie.

Światowa Organizacja Zdrowia (World Health Organization) definiuje i jako nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 oznacza nadwagę, a powyżej 30 - otyłość. Problem urósł do rozmiarów „epidemii", w samym 2017 roku na całym świecie ponad 4 miliony ludzi umarło z powodu nadwagi lub otyłości.

Podstawową przyczyną nadmiernej wagi jest brak równowagi energetycznej pomiędzy przyjmowanymi w diecie a wydatkami. Na całym świecie odnotowuje się zwiększone spożycie wysokoenergetycznych produktów o wysokiej zawartości i cukrów. Ponadto coraz więcej ludzi jest nieaktywnych fizycznie z powodu coraz siedzącego trybu życia wielu form pracy, zmieniających się środków transportu i postępującej urbanizacji.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy