Strona głównaRodzina26 maja - Dzień Matki

26 maja - Dzień Matki

Upływ czasu zmienia relacje z rodzicami ale niezwykła, silna, głęboka więź między matkami a ich dziećmi pozostaje bez względu na wiek. 26 maja obchodzimy Dzień Matki - raz w roku „odgórnie przypomnienie" wywołuje rozważania na temat rodzinnych uczuć i stanowi okazję do złożenia mamie życzeń.
26 maja - Dzień Matki Dzień Matki ma długą tradycję. Już w starożytności kultem otaczano boginie-matki, które stanowiły symbol płodności i urodzaju. Święto celebrowano w okresie, w którym pora roku zmieniała się z chłodnej na cieplejszą przynosząc rozkwit roślinności i zaznaczając początek nowego etapu. Wraz z upływem czasu hołd składany matkom przestał mieć wymiar religijny i stał się wręcz świętem komercyjnym.

Ciekawym etap na drodze kształtowania się święta była ustanowiona w XVII wieku w Anglii „niedziela u matki". Dzień wolny od pracy został powołany do życia ze względu na to, że wiele dzieci pracowała w domach swoich chlebodawców z dala od bliskich. W „niedzielę u matki" udawali się do swych rodzin, by spędzić z nimi trochę czasu.

W Stanach Zjednoczonych w maju 1870 roku Julia Ward Howe, aktywistka pacyfizmu i abolicjonistka, zaproponowała Dzień Matek dla Pokoju jako okazję do przeciwstawienia się wojnom. Święto oficjalnie uznał w 1914 roku prezydent Woodrow Wilson - obchodzi się je w drugą niedzielę maja i stanowi wyraz wdzięczności oraz miłości wobec matek, a także wiary w pokój.

obchodzi się na całym świecie, ale daty jego celebracji są odmienne. 26 maja to termin polskiej wersji święta. przyjmują życzenia m. in. w Afganistanie, Białorusi, Bułgarii, Rumunii, Ukrainie, 21 marca m. in. w Jordanii, Libanie, Syrii, Iraku, 25 marca w Słowenii, pierwszej niedzieli maja na Węgrzech, Litwie, w Portugalii, Hiszpanii, Mozambiku, drugiej niedzieli maja m. in. w Australii, Kanadzie, Czechach, Danii, Niemczech, ostatniej niedzieli maja m. in. we Francji, Maroku, Szwecji, Algierii.

Związek jest jedną z trwających najdłużej więzi międzyludzkich, wskazują socjolodzy. To przywiązanie jest często bardzo pozytywną i pełną wsparcia relacją, ale również często zawiera uczucia irytacji, napięcia i ambiwalencji. „Małe dzieci zaburzają sen, duże - życie", głosi przysłowie jidysz. Niemniej jednak nieograniczona natura ludzkiej miłości jest przez wielu definiowana właśnie jako realizująca się między matkami a dziećmi. Pomimo możliwych napięć więc 26 maja to tradycyjna okazja do wyrażenia matkom wdzięczności za ich poświęcenie i bezwarunkowe uczucie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X