Strona głównaRodzinaCBOS: Przemoc w rodzinie raczej marginalna?

CBOS: Przemoc w rodzinie raczej marginalna?

Pożycie większości rodzin układa się dość harmonijnie, a konflikty i nieporozumienia zdarzają się bardzo rzadko, bądź nie zdarzają się w ogóle - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Jednak wiele osób spotyka się z ofiarami przemocy domowej w swoim otoczeniu, a część badanych deklaruje, że sami doświadczyli agresji ze strony partnera.
CBOS: Przemoc w rodzinie raczej marginalna? Polacy deklarują, że najczęściej doświadczali agresji w domu (9%) bądź na ulicy poza najbliższą okolicą (9%). Podobna liczba osób (8%) padła ofiarą przemocy nieopodal miejsca zamieszkania. Co dwudziesty ankietowany (5%) został zaatakowany w restauracji, kawiarni lub na dyskotece, czterech na stu (4%) spotkało się z przemocą w pracy lub szkole, a trzech na stu (3%) w środkach komunikacji.

Kobiety dwukrotnie częściej niż mężczyźni deklarują, że były ofiarami przemocy w domu. Mężczyźni natomiast znacznie częściej doświadczyli przemocy poza domem.

Szacowanie skali zjawiska jest bardzo trudne. Są to zachowania nieakceptowane społeczne, toteż wielu sprawców prawdopodobnie ukrywa takie fakty. Także ofiary przemocy nie zawsze chcą się do nich przyznawać uznając je za wstydliwe. Dlatego szacując skalę tego zjawiska, badacze CBOS wykorzystali pytanie dotyczące nie osobistych doświadczeń, ale znanych respondentowi przypadków przemocy wobec kobiet w najbliższym otoczeniu.

Częściej niż co czwarty Polak (28%) deklaruje, że zna osobiście lub z widzenia kobiety bite przez partnerów. Szczególną uwagę należy zwrócić na odpowiedzi kobiet, ponieważ to one mogą być bardziej wyczulone na problem w rodzinie i bardziej trafnie oceniać skalę zjawiska. Co trzecia kobieta (32%) deklaruje, że zna kobiety bite przez mężów.

Choć trudno jest ujawniać osobiste doświadczenia przemocy w rodzinie i należy przypuszczać, że przynajmniej część takich przypadków jest przez respondentów przemilczana, to jednak na pytanie, czy kiedykolwiek zostali uderzeni podczas kłótni przez partnera, znacząca grupa badanych odpowiada twierdząco. Obecnie co dziewiąty respondent żyjący w stałym związku (11%) deklaruje, że doświadczył przemocy domowej (5% przyznaje, że w ich przypadku takie zdarzenia miały miejsce co najmniej kilka razy). W ciągu ostatnich dziesięciu lat odsetek ten w zasadzie się nie zmienił. Mężczyźni niemal równie często jak kobiety deklarują, że byli uderzeni przez partnerkę, jednak kobiety częściej przyznają, że były bite wielokrotnie.

Również co dziewiąty dorosły (11%) przyznaje, że zdarzyło mu się być sprawcą przemocy domowej. Zdecydowana większość (8%) twierdzi, że były to pojedyncze zdarzenia. W zakresie deklaracji dotyczących użycia siły w ostatnim dziesięcioleciu nie odnotowaliśmy praktycznie żadnych zmian.

Biją (także) kobiety i dzieci

Jeśli chodzi o płeć osób przyznających się do rękoczynów, nie widać znaczących różnic. Kobiety nawet nieco częściej niż mężczyźni przyznają, że podczas kłótni uderzyły partnera (12% wobec 10%).

Wizerunek sprawcy i ofiary nie jest klarowny. Ponad połowa badanych uderzonych przez partnera (59%) deklaruje, że również używała przemocy. Dwie piąte badanych, którzy doświadczyli przemocy ze strony partnera (41%) nigdy nie zareagowało w ten sam sposób. Z drugiej strony wśród badanych, którzy nigdy nie zetknęli się z agresją partnera, tylko pięciu na stu (5%) przyznaje, że sami uderzyli kiedyś męża lub żonę.

Szczególną formą przemocy domowej jest ta zadawana przez dzieci. Tylko nieliczni rodzice (2%) przyznają, że byli kiedyś uderzeni przez swoje dorastające lub dorosłe dziecko (16-letnie lub starsze). Jednak w przypadku agresji ze strony dzieci być może istnieje jeszcze silniejszy opór do przyznania, że takie zdarzenia miały miejsce. Szacunki te należy zatem traktować bardzo ostrożnie.

Przemoc psychiczna

Przemoc domowa przybiera nie tylko postać fizyczną, ale także formę psychicznego dręczenia partnera. Blisko jedna piąta badanych żyjących w stałym związku (18%) przyznaje, że zdarzają się sytuacje, kiedy współmałżonek używa wyzwisk i obelg, co dziesiąty (10%) doświadcza poniżania i kpin, a co dwunasty (8%) uskarża się, że współmałżonek ogranicza jego kontakty z rodziną i znajomymi. Pięciu na stu Polaków będących w stałych związkach (5%) przyznaje, że czasami partner grozi lub szantażuje go. Tyle samo bywa szarpanych i popychanych.

Mężczyźni częściej niż kobiety skarżą się, że doświadczyli wyzwisk i ograniczenia kontaktów z rodziną i znajomymi. Natomiast kobiety nieco częściej twierdzą, że zdarza się, iż ich partnerzy poniżają je i wyśmiewają.

Domowe kłótnie

Nieco więcej niż co czwarty badany (28%) twierdzi, że w jego rodzinie nigdy nie zdarzają się sprzeczki, czy awantury, w ponad połowie rodzin (54%) zdarzają się one niezwykle rzadko, natomiast w co szóstej rodzinie (18%) kłótnie wybuchają przynajmniej kilka razy w miesiącu.

Brak konfliktów rodzinnych deklaruje trzy piąte osób mieszkających samotnie (62%), jedna trzecia mieszkających w dwuosobowych gospodarstwach domowym (35%) i jedna piąta (18%) z gospodarstw trzyosobowych i większych. Osoby mieszkające w większych gospodarstwach domowych częściej niż pozostali deklarują, że w ich rodzinach nieporozumienia zdarzają się przynajmniej kilka razy w miesiącu.

Najczęściej powodem nieporozumień są finanse, a szczególnie brak pieniędzy (18%), odmienne poglądy (16%) oraz błahe, nieistotne sprawy (15%). Co ósmy respondent przyznający, że w jego rodzinie zdarzają się kłótnie (13%) stwierdził, że wiążą się one z codziennym życiem, nieporozumieniami na tle podziału obowiązków i utrzymywania porządku w domu, a co dziewiąty (11%) przyznał, że sprzeczki wynikają z różnicy zdań na temat wychowania dzieci i kłopotów z dziećmi.

Rzadziej powodem awantur jest złe samopoczucie domowników, zdenerwowanie, stres (6%), problem alkoholowy w rodzinie (4%), niezgodność charakterów (3%), praca zawodowa (3%) i kłopoty z dorastającymi dziećmi (3%). Badani raczej sporadycznie wymieniali inne sprawy rodzinne (2%), brak pracy, kwestie światopoglądowe, w tym religię i politykę, stan zdrowia i brak zaangażowania w życie rodzinne (po 1%). Co dziewiąty (11%) nie określił natury tych konfliktów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy