Strona głównaRodzinaCiąża w dojrzałym wieku? Cała prawda o późnym macierzyństwie

Ciąża w dojrzałym wieku? Cała prawda o późnym macierzyństwie

W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba kobiet, które po 40. roku życia podejmują decyzję o posiadaniu potomstwa. Panie w średnim i starszym wieku, choć są świadome zagrożeń i niebezpieczeństw związanych z późnym macierzyństwem, decydują się na ciążę. O czym trzeba pamiętać oczekując dziecka w dojrzałym wieku?
Ciąża w dojrzałym wieku? Cała prawda o późnym macierzyństwie [fot. ginekolog] - Są pacjentki, które przesuwały moment zajścia w na później. Nie miały partnera, czekały na ustabilizowanie sytuacji materialnej. Pojawiają się w moim gabinecie w wieku czterdziestu-kilku lat. Wtedy przeprowadzam diagnostykę, żeby potwierdzić możliwość posiadania potomstwa. Nikomu nie można zabronić bycia – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek, ginekolog-położnik Kliniki Demeter w Warszawie.

Statystyki potrafią być bezwzględne. Mając 45 lat trudno zajść w ciążę. Taką szansę ma tylko 5% kobiet. – W tym wieku parametry hormonalne przesuwają się w kierunku menopauzy, zaczyna brakować własnych komórek jajowych – wyjaśnia specjalista Kliniki Demeter. To może być jedna z podstawowych barier na drodze przyszłej matki, ale nie jedyna.

Należy liczyć się z zagrożeniami: poronieniem, wadami genetycznymi, przedwczesnym porodem. Zdarza się, że kobieta sygnalizuje wcześniej niezdiagnozowane choroby na przykład wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę, nietolerancję węglowodanów czy choroby serca. Wtedy lekarz kieruje ją do specjalisty, który przygląda się schorzeniom, poznaje ich źródło i szuka rozwiązania.

Wiele kobiet nie wierzy w statystyki. Wiedzą o ryzyku, ale decydują się na ciążę. W ostatnich latach aż czterokrotnie wzrosła liczba pań, które rodzą po 40. Przykłady można znaleźć na okładkach gazet. Aktorka Halle Berry urodziła swoje pierwsze w wieku 42 lat. Drugie pięć lat później. W podobnym wieku była Susan Sarandon (45 lat), Monica Belluci (45 lat) i Kelly Preston (48 lat). Na dwa lata przed 50-tką aktorka Gena Davis urodziła bliźniaki. Wszystkie dzieci okazały się zdrowe, a szczęśliwe mamy przekonują, że to najlepsze co mogło je spotkać.

Pierwsze tygodnie są najważniejsze

Sposób prowadzenia ciąży przez lekarza nie odbiega od tradycyjnego. - Wszystkie pacjentki, bez względu na wiek, powinny poddać się diagnostyce przedurodzeniowej – zauważa dr n. med. Wojciech Gontarek. Na takim badaniu przeprowadza się USG, wykrywa zespół Downa i inne zespoły związane z anomaliami chromosomowymi. Liczy się czas - kluczowy jest okres do 12 tygodnia, gdy kształtują się wszystkie układy i narządy płodu. Lekarz może rozpoznać choroby dziecka, a niektóre skorygować w łonie matki.

Po 12 tygodniu kobieta powinna znajdować się pod stałym nadzorem ginekologicznym. Przeprowadza są wówczas standardowe badania między innymi ultrasonografię, pomiar długości szyjki macicy, poziom glukozy, ciśnienie krwi i morfologię. - Do 20 tygodnia każdą pacjentkę staram umawiać na wizytę raz na trzy tygodnie – zapewnia dr n. med. Wojciech Gontarek. - Później zgłaszają się do mnie obowiązkowo co dwa tygodnie.

Przepis na zdrowe dziecko

Co zrobić żeby wzrosły szanse na urodzenie zdrowego dziecka? - Przede wszystkim matka powinna pójść na zwolnienie lekarskie – uważa dr n. med. Wojciech Gontarek. - Jeśli jest w zdrowej ciąży i jest to ciąża wczesna, to biorąc pod uwagę, że u pacjentek starszych zagrożenia są większe, powinna wypoczywać już we wczesnym okresie.

Następna sprawa to oszczędny tryb życia. - Nie wolno palić papierosów i pić alkoholu. Zakazane są używki i częsta kawa. Ważna jest również dieta. - Nie powinno się jeść posiłków, które powodują kłopoty z trawieniem. Należy spożywać dużo warzyw i owoców – wylicza ekspert. Przyszła mama powinna unikać herbaty, a częściej wybierać wodę i świeżo wyciskane soki. Do diety warto włączyć śliwki, morele, kapustę, brokuły i buraki. Kobietę, która jadła do tej pory 2-3 posiłki dzienne czeka zmiana. Lepiej jeść częściej, ale mniej. Wpłynie to dobrze na przemianę materii i samopoczucie przyszłej mamy, również dzięki temu, że mdłości przejdą do historii.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 14:10:12, 06-06-2018 antonio3

  Jedyne o czym trzeba pamiętać w trakcie ciąży w tym wieku, to badania i wizyty u lekarza. Moja zona zaszła w ciążę w wieku 40 lat. Niektórzy powiedzą, że to za późno, ale nas to nie powstrzymało. Chodziliśmy na badania do pani doktor Rozmus-Warcholińskiej w Częstochowie. Robiliśmy u niej USG 3 lub 4D. Nawet pani doktor wykonała echo serca naszego dzieciątka. Nie było problemu z tym, że chciałem być przy żonie podczas badań. Sam zadawałem pani doktor wiele pytań, a ona cierpliwie i dokładnie odpowiadała na każde z nich. Świetnie tłumaczyła i była bardzo miła przy tym.
  ... zobacz więcej
 • 10:02:36, 02-07-2018 babciairenka

  Chyba jest coraz więcej takich przypadków. Powodzenia!
 • 12:45:14, 28-06-2020 KarinaMa

  Kontakt z dobrym ginekologiem zawsze powinien być podstawą. Co do samej opieki, zawsze możecie przecież wykorzystać takie elementy jak http://produkty.mamotoja.pl/mleka-mo...kowe-nan-pro-1 więc nie powinno stanowić to dla Was większego wyzwania. Warto sprawdzić to już teraz.
 • 13:24:15, 19-01-2021 mprohaska

  Zastanawiam się nad zamówieniem laktatora z sieci, czy jest to dobry pomysł? Młodzi rodzice niemal zawsze obawiają się, czy ich dziecko przyjmuje odpowiednie ilości pokarmu. Dzięki laktatorowi łatwo można to sprawdzić. Dla przykładu gdy 3-tygodniowy malec wypija 150 ml mleka sześć razy na dobę, to oznacza to, że przyczyną płaczu raczej nie jest głód. A to naprawdę cenna informacja. Jak jest ze starszymi rodzicami? W sieci znalazłam ten tekst https://www.mamazone.pl/artykuly/mal...lepsze-modele/.
  ... zobacz więcej
 • 14:01:53, 03-02-2021 finezyjna

  Dzisiaj to w sumie wszystko się może wydarzyć. Najważniejsze jest to, aby być pod opieką bardzo dobrych lekarzy. Jak chodzi o Poznań, to tutaj https://www.neomedica.pl/oferta/spec...i-poloznictwo/ warto się zgłosić. Spotkacie się tam z najlepszymi specjalistami.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Pola Nadziei
 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Hospicja.pl
 • Oferty pracy