Strona głównaRodzinaCo 11 dziecko w Polsce żyje w biedzie

Co 11 dziecko w Polsce żyje w biedzie

W Polsce nadal są ponad 73 tysiące dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, ta liczba to tyle ile osób mieszka w polskim mieście średniej wielkości. Mogłoby się wydawać, że świadczenia finansowe 500 plus przyniosły wiele pozytywnych zmian dla polskich rodzin. Najnowszy raport SOS Wiosek Dziecięcych mówi jednak, że same świadczenia o charakterze finansowym nie są wystarczające. Sytuacja finansowa mogła się poprawić, nie znaczy to jednak, że rodzina dobrze funkcjonuje.
Co 11 dziecko w Polsce żyje w biedzie [Fot. Ralf Geithe - Fotolia.com] Z raportu GUS z 2017 roku, wynika, że nadal co 11 dziecko w Polsce . Na mapie Polski jest także nadal wiele takich miejsc, gdzie mieszkają rodziny, które nie radzą sobie z wyzwaniami dnia codziennego i nie zapewniają swoim dzieciom bezpiecznego środowiska rozwoju. To rodziny pochodzące ze środowisk popegeerowskich, bądź takich gdzie nie można znaleźć . Poprawę sytuacji dzieci z rodzin objętych kryzysem można osiągnąć poprzez dalszy intensywny rozwój profilaktyki rodzinnej, przynajmniej w co drugiej gminie w kraju.
To jest zindywidualizowana pomoc rodzinie po to, aby jak najlepiej otaczała opieką swoje dzieci i wspierała ich rozwój – tłumaczy Anna Bielecka ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Każda informacja, jak pomoc tym rodzinom, żeby żyło się im lepiej jest kluczowa – dodaje psycholog Łukasz Jagód

Czasami trzeba dowieźć rodzinę do lekarza, pomóc zorganizować taki dojazd, bo są rodziny z niepełnosprawnością, są rodziny z chorobami neurologicznymi, psychicznymi. Potrzebują czasem wspólnego wyjazdu, porady prawnej, treningu umiejętności rodzicielskich, terapii indywidualnej albo – mówi Anna Bielecka. – To rodzina musi zobaczyć w sobie pewne sprawy, które chce zmienić. Musi dojrzeć do tego. Taka piramida działań, która rozpoczyna się od jednej konkretnej potrzeby, a czasami okazuje się, że tych potrzeb jest dużo więcej. Tak jak wszystkie rodziny w Polsce, których dotykają różne trudności, poszukują pomocy tak samo te rodziny w których pracujemy i ta pomoc musi być bardzo zindywidualizowana – dodaje Anna Bielecka.
newsrm.tv

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Hospicja.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy