Strona głównaRodzinaCo nowego w prawie spadkowym?

Co nowego w prawie spadkowym?

W sierpniu tego roku Sejm przyjął zmianę ustawy o prawie spadkowym. Znalazł się tam ważny zapis, którego zadaniem jest ochrona dziedziczących przed zagrożeniem przejęcia po zmarłym długów. Przepis ten wejdzie w życiu po upływie sześciu miesięcy od daty uchwalenia ustawy. Jakie korzyści przewidziano dla spadkobierców?
Co nowego w prawie spadkowym? [fot. dziedziczenie] Do tej pory prawo przewidywało dwie możliwości: proste przejęcie spadku oraz przejęcie z dobrodziejstwem inwentarza. W pierwszym przypadku spadkobierca ponosi nieograniczoną odpowiedzialność za długi zmarłego. Jeśli spadek zostanie przyjęty w wyżej wymienionej formie wierzyciele są uprawnieni do żądania spłaty długów z całego majątku spadkobiercy. W obecnym systemie prawo preferuje ten sposób dziedziczenia, tj. istnieje pojęcie milczącego przyjęcia spadku. Wedle przepisów prawa, każdy kto nie oświadczy oficjalnie, że zrzeka się spadku przyjmuje go automatycznie wraz z długami.

Dobrodziejstwo inwentarza – co to takiego?


Przyjmując spadek z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca odpowiada za dziedziczone jedynie do wartości przejmowanego majątku. – W przypadku dziedziczenia z dobrodziejstwem inwentarza spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi tylko do wartości majątku uwzględnionego w wykazie inwentarza albo spisie inwentarza stanu czynnego spadku. – mówi mecenas Anna Brykczyńska z poznańskiej Kancelarii Brykczyńscy i Partnerzy. Dzięki temu dziedziczenie będzie o wiele korzystniejsze dla spadkobierców, którzy nie będą musieli obawiać się o spłatę długów z własnego majątku.

Bezpieczne dziedziczenie za sprawą nowej ustawy


W nowo wprowadzonej ustawie przyjmuje się, że jeśli nie zostanie złożone stosowne oświadczenie, to spadek zostanie uznany za przyjęty właśnie z dobrodziejstwem inwentarza. Dzięki temu ustawodawca che uniknąć absurdalnych sytuacji, które miały miejsce we wcześniejszych latach, kiedy to na przykład, wierzyciele ścigali 9-letniego wnuka dłużnika, chcąc zająć jego skromny, dziecięcy majątek. –Zmiany te są korzystne dla Polaków, bo po ich wprowadzeniu nieznajomość prawa nie będzie szkodziła. Chronią one przeciętnych obywateli przed negatywnymi skutkami braku złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku – mówi mecenas Brykczyńska.

Przypominamy jednak, by (aż do wejścia w życie nowych przepisów) po bliskiej osoby dokładnie sprawdzić czy przyjęcie pozostawionego majątku nie równa się decyzji spłacania długów. By zrzec się spadku należy złożyć pisemne oświadczenie przed właściwym sądem lub notariuszem. Sądem właściwym jest sąd rejonowy w ostatnim miejscu zamieszkania zmarłego. Spadkobiercy na zrzeczenie się niechcianego majątku mają 6 miesięcy od momentu, w którym dowiedzą się o tytule powołania.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • EWST.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy