Strona głównaRodzinaCo robić, by rodzina wielopokoleniowa przetrwała?

Co robić, by rodzina wielopokoleniowa przetrwała?

Wielopokoleniowa rodzina znów znalazła się w centrum uwagi mieszkańców USA i innych krajów, gdy teściowa prezydenta Baracka Obamy, Marian Robinson, wprowadziła się do Białego Domu. Mimo znaczących zmian sposobu na życie w społecznościach europejskich i amerykańskich, model rodziny wielopokoleniowej wciąż jest dość popularny. Przyczyny tego są różnorodne - jedno jest jednak pewne, kilku przedstawicieli różnych generacji (nawet blisko ze sobą związanych) w tym samym mieszkaniu stwarza sytuacje konfliktogenne. Czy można im zaradzić?
Co robić, by rodzina wielopokoleniowa przetrwała? [© WavebreakMediaMicro - Fotolia.com] Jak wskazują eksperci, liczba rodzin wielopokoleniowych zwiększa się, gdy nastaje kryzys finansowy. We wspólnym gospodarstwie jest po prostu taniej, no i łatwiej wówczas np. o opiekę nad najmłodszymi członkami familii. Nierzadko też rodzina wielopokoleniowa łączy się, gdy bliscy krewni osiągają sędziwy wiek i potrzebują opieki.

Właściwe funkcjonowanie takich domów bywa zakłócane w wyniku różnorodnych okoliczności, jedną z nich na pewno jest specyfika danego lokum. Marian Robinson wprowadziła się do Białego Domu, w którym pomieszczeń nie brak, znajduje się tam np. 35 łazienek, wiec prawdopodobnie żaden z mieszkańców nie będzie musiał wystawać pod drzwiami wołając, że się spieszy. Większość domów i mieszkań jednak nie jest tak wyposażona... im mniejszy metraż zaś, tym większe prawdopodobieństwo niesnasek i awantur.

Amy Goyer, ekspert do spraw rodziny AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów), proponuje kilka wskazówek dla istniejących już rodzin wielopokoleniowych lub osób, które dopiero zamierzają takową stworzyć:

• Komunikacja to klucz do pokojowego współistnienia.

To, że mieszkacie wspólnie i mijacie się codziennie po wielokroć, nie oznacza, iż dobrze się rozumiecie. Starajcie się często ze sobą rozmawiać (nie zaś tylko wydawać komunikaty w stylu: „trzeba kupić chleb", „w przedpokoju spaliła się żarówka", etc). Ustalcie obowiązki. Jeśli dziadkowie opiekują się wnukami, warto określić w jakich godzinach, dniach tygodnia, etc. Wskażcie, jakie zadania w opiece nad osobami starszymi należą do dzieci, kto odpowiada za przygotowanie głównych posiłków, itd. Każdy czyni prywatne plany i nawet bliscy członkowie rodziny nie powinni się nawzajem zaskakiwać.

• Trzeba znaleźć miejsce dla każdego.

Ważne, aby dziadkowie i wnuki mieli własne pokoje, bądź choćby miejsca tylko dla siebie. Ulubione krzesła, pokój do oglądania telewizji, kącik do nauki - w dobrze zorganizowanym mieszkaniu wszyscy czują się bardziej komfortowo i pojawia się mniej konfliktów.

• Dorośli mają prawo żyć własnym życiem.

Dotyczy to zarówno młodych par, jak i ludzi w średnim i starszym wieku. Jakkolwiek seniorzy rodu są skłonni do poświęceń dla swojej rodziny, nie należy zapominać, że mają prywatne sprawy, przyjaciół, partnerów, hobby. Nie wolno oczekiwać, że poświęcą cały swój czas na obowiązki domowe.

• Konsekwencja vs dezorganizacja

Rutyna nie musi mieć negatywnych konotacji - warto zorganizować dom nie tylko pod względem przestrzennym. Ustalcie godzinę obiadu, czas, w którym robi się porządki, etc. Nie zapominajcie poświęcić zarówno kilka chwil dla rodziny, jak i tylko dal siebie.

• Jak zacisnąć więzy międzypokoleniowe?

Różnica wieku między dziadkami a wnukami jest na tyle znacząca, że czasem trudno im się porozumieć. Dzieci (dla tych pierwszych) i rodzice (dla tych drugich) mają więc ważne zadanie: powinni uwrażliwiać jednych na potrzeby drugich i - jeśli jest taka potrzeba - proponować formy spędzania czasu akceptowalne dla wszystkich członków rodziny.

• Kto jest po środku?

Nierzadko osoby w średnim wieku starają się w rodzinie wielopokoleniowej zadowolić zarówno osoby starsze, jak i dzieci. Jeśli to opis sytuacji, w której się znajdujesz, zadbaj o siebie. Znajdź czas na własne hobby i wypoczynek, od twojego samopoczucia zależy satysfakcja z jakości życia rodzinnego i możliwość wypełnienia wszystkich obowiązków.

• Korzystaj z profitów, jakie daje mieszkanie kilku pokoleń pod jednym dachem.

Podziel się opowieściami, oglądaj zdjęcia, poznaj historię rodziny. Ciesz się tym, że masz przy sobie bliskich. Familie wielopokoleniowe mogą być bogatsze w doświadczenie, wiedzę, radość niż rodziny nuklearne.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy