Strona głównaRodzinaCo robić, gdy dziecko jest niejadkiem

Co robić, gdy dziecko jest niejadkiem

Czas kolacji. Parówki już trzeba wyjąć z wody, nie wszystkie warzywa są pokrojone, herbata jeszcze niezaparzona, a Ty już słyszysz od swojego wnuka „nie jestem głodny/a". Zbywasz to milczeniem do momentu, w którym siadacie przy stole i zaczyna się zabawa w zachęcanie dziecka do spróbowania choćby danej potrawy. Rodzice i dziadkowie niejadków doskonale znają zarysowany obraz i często czują się bezradni. Zebraliśmy kilka pomysłów ekspertów, jak temu zaradzić.
Co robić, gdy dziecko jest niejadkiem [© Daniel Jędzura - Fotolia.com] Ustal pory jedzenia

Dziecko powinno jeść co trzy do czterech godzin. Poleca się trzy posiłki, dwie (zdrowe) przekąski i odpowiednie napoje. Określenie pór jedzenia po pierwsze pomaga zapewnić maluchowi zbilansowaną dietę, po drugie zaś dziecko będzie przyzwyczajone do tego, że o danej godzinie trzeba coś zjeść. Oczywiście trudno jest dokładnie przestrzegać czasu posiłków, ale warto mieć przy sobie marchewki, pełnoziarniste batoniki, a w samochodzie można mieć przenośną lodówkę i trzymać w niej np. . Dzięki temu dziecko przyzwyczai się do regularnych godzin jedzenia.

Dzieci Cię naśladują - daj im dobry przykład

Tę oczywistość warto powtarzać - dzieci przejmują nawyki rodziców i dziadków. Jeśli więc jesz w biegu czy nie zwracasz uwagi na to, co sobie serwujesz, nie możesz oczekiwać, że wnuki zaczną dbać o swoją dietę. Pokaż im, że nie unikasz warzyw i owoców, że ważna jest dla Ciebie jakość jedzenia. Nawet jeśli nie przepadasz za czymś okrzykniętym jako „", demonstracyjnie sięgaj po to zaznaczając, że mimo preferencji warto zjeść coś tak zdrowego lub też szukaj niemniej zdrowych odpowiedników.

Uznawaj bark apetytu dziecka

Im bardziej będziesz naciskać na malucha, że właśnie teraz musi coś zjeść, tym bardziej się będzie opierał. Nie staraj się go za wszelka cenę nakłonić do przekąski i przekupywać obietnicami prezentów za zjedzenie . Co więcej, jeśli taka sytuacja się powtarza, zacznie negatywnie kojarzyć czas posiłków lub będzie oczekiwał nagrody za zaserwowanie sobie warzyw.

Zwróć uwagę na pomijane kalorie

Nie chodzi tylko o słodycze, problem dotyczy również (w tym soków - okazuje się, że wiele z nich ma tyle kalorii, ile popularna cola). Jeśli dziecko zgłasza brak apetytu, być może zbyt często raczy się znanymi z reklam kolorowymi napojami.

Gotuj z dzieckiem

Oczywiście kulinarne zadania muszą być dostosowane do wieku, ale staraj się przygotowywać posiłki razem z maluchem. Dzięki temu zostanie zaangażowany w wybór artykułów, nauczy się je łączyć, będzie miał okazję wykazać się kreatywnością, wreszcie - nie odmówi sobie zjedzenia tego, co samodzielnie przygotował.

Uczyń jedzenie zabawą

Niech posiłek kojarzy się z czymś przyjemnym, wesołym. Możecie układać wierszyki o jedzeniu, dekorować kanapki, etc. Klasyczne i skuteczne jest robienie uśmiechniętych buzi na kanapce - oczka z rzodkiewki, usta z , etc. Takie posiłki są postrzegane przez dzieci jako wyjątkowo smaczne.

Bądź cierpliwy/a

Małe dzieci potrzebują czasu, by przyzwyczaić się do nowych produktów. Wąchają, oglądają, próbują, wypluwają i tak kilka razy nim przekonają się do nowego. Musisz uzbroić się w cierpliwość i nie rezygnować zbyt szybko z podawania nieznanych dzieciom dotąd posiłków.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy