Strona głównaRodzinaCzy kiedyś dzieci były szczęśliwsze?

Czy kiedyś dzieci były szczęśliwsze?

Budowanie „baz”, przesiadywanie na trzepaku, zabawa w chowanego – tak jeszcze niedawno dzieci spędzały czas na podwórkach. A teraz? Zdaniem 64 proc. Polaków maluchy zostają w domach, gdzie wolą grać w gry lub oglądać tv. Większość rodziców i dziadków współczesnych maluchów z rozrzewnieniem wspomina czasy dzieciństwa, uważając, że kiedyś dzieci były szczęśliwsze – wskazuje badanie TNS Polska.
Czy kiedyś dzieci były szczęśliwsze? [©  stefcervos - Fotolia.com] W badaniu przeprowadzonym dla marki JELP, zapytano Polaków, kiedy dzieci były szczęśliwsze. Jedynie co piąta osoba uznała, że pokolenie urodzone w XXI wieku jest szczęśliwsze niż ludzie urodzeni wcześniej. Im jesteśmy starsi, tym lepiej oceniamy czasy swojego dzieciństwa.

– Nasze dorastają dziś w zupełnie innych warunkach - rozwój medycyny, , dostęp do produktów, których wcześniej próżno by szukać. Mimo to badani uważają, że dzieci wychowywane w latach 80., 70. i wcześniej były szczęśliwsze w porównaniu do współczesnych dzieci – komentuje wyniki badania, Joanna Skrzyńska z TNS Polska.

Być może dzieciom brakuje zabaw na świeżym powietrzu? Kiedyś spędzaliśmy czas w zupełnie inny sposób. Teraz coraz mniej maluchów widać na polskich podwórkach. Dlaczego? Większość Polaków (64%) wskazuje, że dzieci zostają w domu po to, by oglądać lub grać w gry. Co czwarty (24%) badany stwierdza, że brakuje placów zabaw, więc maluchy nie mają, gdzie się bawić. Zbliżona grupa zwraca uwagę na coraz liczniejsze dodatkowe zajęcia dzieci, które zabierają im czas na zabawę.

Zapomniane zabawy

Polaków zapytano, które podwórkowe zabawy wyszły już dzisiaj z mody. Niemal połowa respondentów (47%) uważa, że do lamusa odeszły kultowe rozrywki chłopców – strzelanie z procy, kapsle – oraz ulubione zabawy dziewczynek, jak skakanie w gumę oraz gra w klasy. Również gry zespołowe, jak: podchody, zabawa w chowanego, „policjanci i złodzieje”, według Polaków, nie stanowią już atrakcyjnej formy spędzania czasu dla współczesnych dzieci.
Na liście zabaw z dzieciństwa, które dziś odeszły do lamusa, znalazł się również legendarny trzepak, w którego obrębie kwitło niegdyś życie towarzyskie każdego osiedla.

Więcej niż co trzeci Polak uważa, że w zapomnienie odeszły także takie zabawy z dzieciństwa, jak: budowanie „bazy” na podwórku, zabawy z życia wzięte (np. popularny w latach 70. „warzywniak”, „dom”), a nawet czytanie komiksów i bajek. Współcześni trzydziestolatkowie, czyli Polacy urodzeni na przełomie lat 70. i 80., częściej niż pozostali uważają, że podwórkowe „klasyki” bezpowrotnie przepadły. Może więc to oni mają poczucie największej straty i z rozrzewnieniem wspominają zabawy swojego dzieciństwa.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

  • 22:33:44, 28-04-2014 ~gość: 31.183.94.xxx

    To prawda kiedyś dzieciństwo było radosne były tance na podwórku ,chodzenie po drzewach,był uśmiech na twarzach dzieci i ta pajda chleba ze smalcem w rączce-to była radość.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy