Strona głównaRodzinaDobre nawyki z dzieciństwa, to właściwe wybory w przyszłości

Dobre nawyki z dzieciństwa, to właściwe wybory w przyszłości

Za mało warzyw, za dużo cukru i soli w diecie... polskich dzieci. Niemożliwe? A jednak! Ponadto zbyt wiele niemowląt w Polsce jest nieprawidłowo karmionych w pierwszym okresie swojego życia. Może to mieć niekorzystny wpływ na ich rozwój indywidualny, a także na stan zdrowia całego polskiego społeczeństwa.
Dobre nawyki z dzieciństwa, to właściwe wybory w przyszłości [Fot. photoschmidt - Fotolia.com] Niemal wszystkie polskie dzieci po 1. roku życia (94%) otrzymują wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D. Aż 88% – za mało warzyw. 3/4 z nich spożywa zbyt wiele . Takie są główne wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Matki i Dziecka przy wsparciu Fundacji Nutricia.

Dieta polskich dzieci

Nieprawidłowy sposób żywienia w pierwszych latach życia dziecka może nieść długofalowe konsekwencje. Jak wynika z badań Instytutu Żywności i Żywienia, już niemal co piąty uczeń szkoły podstawowej i gimnazjum w Polsce ma nadwagę lub . Warto przy tym podkreślić, że nadmiernej masie ciała często towarzyszy jednoczesne niedożywienie jakościowe, które może stać się przyczyną m.in. spadku odporności organizmu i wzrostu podatności na infekcje.

Wspomniane wyniki badań nie nastrajają optymistycznie, szczególnie, że wpływ właściwego żywienia na zdrowie i jakość życia jest wprost nie do przecenienia. To właśnie prawidłowe żywienie przyczynia się do utrzymania dobrego stanu zdrowia, wpływa na właściwy rozwój, pomaga zapobiegać występowaniu niedoborów witamin i składników mineralnych, a w długim okresie czasu przyczynia się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia nadwagi czy otyłości. Wydawać by się mogło, że świadomość tego, jak ważną rolę odgrywa prawidłowa dieta, jest powszechna. Jednak choroby dietozależne, powodowane często właśnie niewłaściwym , stanowią znaczącą przyczynę zachorowań w ogóle.

Bezcenny kapitał na przyszłość

Okres 1000 pierwszych dni życia, liczony od poczęcia jest kluczowy dla zdrowia dziecka teraz i w przyszłości: to właśnie wtedy zachodzi najbardziej intensywny jego rozwój. Odpowiednie żywienie w tym okresie zapewnia nie tylko prawidłowe wzrastanie i optymalny stan odżywienia, ale także wpływa na odległe efekty zdrowotne. Jeszcze długo po narodzinach, w okresie karmienia piersią i rozszerzania diety malucha, intensywnie rozwija się jego mózg, kształtuje się , dojrzewa układ pokarmowy oraz programuje się metabolizm. Właśnie w tym czasie kształtują się również przyszłe nawyki i preferencje żywieniowe, na które rodzice mają nie tylko realny, ale również długotrwały wpływ.

Woda – nieodłączny element prawidłowej diety

Właściwa dieta, to nie tylko spożywane posiłki, ale również wypijane płyny. Badania pokazują, że w diecie polskich dzieci dominują te słodkie. Jednocześnie dzieci wypijają znacznie mniej wody, niż zalecają eksperci, a to właśnie woda powinna stanowić większość przyjmowanych przez dziecko płynów. Odpowiednie nawodnienie wspomaga prawidłowe zapamiętywanie, logiczne myślenie i koncentrację kwestie niezwykle ważne w rozwoju dzieci.

Danone

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy