Strona głównaRodzinaDobre relacje z dziećmi - tak obniżysz ryzyko demencji

Dobre relacje z dziećmi - tak obniżysz ryzyko demencji

Ci, którzy mają dobre relacje z innymi ludźmi, np. mogą liczyć na wsparcie dorosłych dzieci, rzadziej i później zachorowują na demencję.
Dobre relacje z dziećmi - tak obniżysz ryzyko demencji [© Martinan - Fotolia.com] Starsze osoby, które mają otwarte, pełne zaufania i ciepła relacje z dziećmi i innymi bliskimi, rzadziej chorują na .

„Pamiętaj przychodzie, żyj z rozchodem w zgodzie", głosi popularne powiedzenie, które okazuje się być ważną wskazówką nie tylko dla dobrej atmosfery w rodzinie, ale i zdrowia seniorów. Badacze z University of East Anglia w Norwich odkryli, że dobre stosunki z dorosłymi dziećmi to niższe prawdopodobieństwo rozwoju otępienia.

Rzecz ma się również odwrotnie - niesnaski miedzy starszymi rodzicami i i innymi członkami mogą skutkować wyższym prawdopodobieństwem wcześniejszej demencji u tych pierwszych.

Badacze przeanalizowali zbierane przez dekadę dane dotyczące ponad 10 tysięcy osób w wieku powyżej 50 lat. Na początku testów wszyscy uczestnicy byli wolni od demencji.

Badani wypełnili kwestionariusze, w których szczegółowo wskazali na poziom wsparcia społecznego, na jaki mogą liczyć. Chodzi m. in. o związki z dziećmi, współmałżonkami, przyjaciółmi lub bliskimi krewnymi.

Wywiady i badania ponawiano co dwa lata. Regularnie więc odnotowywano przypadki demencji i stan relacji uczestników, które oceniano na poziomie od 1 do 4. Okazało się, że ci, którzy mogli liczyć na największe wsparcie ze strony dorosłych dzieci, cechowali się mniejszym ryzykiem otępienia. Dla każdego jednopunktowego zwiększenia jakości stosunków z dziećmi, ryzyko otępienia spadało średnio o 17 proc. Im bardziej problematyczne związki z latoroślami zaś, tym wyższe prawdopodobieństwo demencji - na każdy punkt niżej w podanej skali ryzyko wzrastało o 31 proc.

Jak wyjaśniają autorzy, dobre kontakty z dziećmi oznaczają zwykle większe wsparcie w dbaniu o zdrowie - regularne wizyty u lekarza, lepszą dietę, zdrowsze wybory. Negatywne relacje z kolei wiążą się z wyższym , ryzykownymi zachowaniami (np. nadmiernym piciem ) i mniejszą troską o zdrowie.

Wyniki badań opublikowano w Journal of Alzheimer's Disease.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy