Strona głównaRodzinaDziadkowie wychowujący wnuki robią "dobrą robotę"

Dziadkowie wychowujący wnuki robią "dobrą robotę"

Miliony dzieci są wychowywane jedynie przez ich dziadków, mówią amerkyańscy eksperci. Osoby, które wychowują wnuki, stoją przed wyjątkowo trudnymi wyzwaniami, ale radzą sobie równie dobrze jak biologiczni czy adopcyjni rodzice.
Dziadkowie wychowujący wnuki robią "dobrą robotę"

Dane pokazują, że ludzie wychowujący wnuki częściej mają więcej problemów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym, dochody ich gospodarstwa domowego są znacznie skromniejsze niż innych, a także mają zwykle niższy poziom wykształcenia i są bardziej samotni. Co więcej, wnuki, które wychowują, częściej zmagają się z napadami , tracą panowanie nad sobą i cechują się innymi problemami związanymi z zachowaniem.
Znaczna i rosnąca liczba matek i ojców nie jest w stanie sprostać obowiązkom rodzicielstwa, co skłania ich własnych rodziców do przejęcia roli głównego opiekuna - mówi Andrew Adesman z Cohen Children's Medical Center w Nowym Jorku. - Chociaż istnieje większe prawdopodobieństwo, że dzieci te doświadczyły trudnych sytuacji, a sami dziadkowie często napotykają dodatkowe przeszkody zdrowotne i socjoekonomiczne, ustalenia sugerują, że tacy opiekunowie dobrze sobie radzą - dodaje Adesman.
Nie jest to zaskakujące, ponieważ wiemy, że dzieci pozostające pod opieką kogoś innego niż rodziców prawdopodobnie mają więcej przykrych doświadczeń i w rezultacie odznaczają się zwiększonym ryzykiem problemów behawioralnych - mówi dr Sarah Keim, współautorka badań.
Jednakże, nie było wielkich różnic pomiędzy i rodzicami, gdy zapytano ich o dziecięce zachowania, które są w najwyższym stopniu irytujące i o to, czy dzieci, którymi się opiekują, są trudniejsze niż ich rówieśnicy. Właściwie nie odnotowano znaczących różnic pod względem większości wskaźników radzenia sobie w wychowywaniem dzieci, poziomu stresu lub interakcji między opiekunami i ich podopiecznymi.

Badanie wykazało również, że znaczny odsetek zarówno dziadków-opiekunów (31 procent), jak i rodziców biologicznych (24 procent), stwierdził, że nie ma nikogo, do kogo mogliby się zwrócić po wsparcie emocjonalne w związku z opieką nad dziećmi.
Biorąc pod uwagę, że dzieci wychowywane przez dziadków mogą stwarzać większe problemy wychowawcze i że prawie jedna trzecia dziadków-opiekunów stwierdziła, że nie ma do kogo zwrócić się o wsparcie emocjonalne w zakresie zastępczego rodzicielstwa, pracownicy służby zdrowia powinni być szczególnie świadomi tych problemów i gotowi do kierowania rodzin na terapię w razie potrzeby, jak również do wskazywania im grup wsparcia lokalnych oraz tych online - wskazuje dr Adesman.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Oferty pracy