Strona głównaRodzinaDzień Babci i Dziadka na świecie

Dzień Babci i Dziadka na świecie

Zbliżają się dwa ważne święta - Dzień Babci i Dzień Dziadka. W Polsce są one bardzo popularne i jest dla nas oczywiste, że świętjemy je właśnie w trzeciej dekadzie stycznia. Jednakże - chociaż na całym świecie docenia się rolę dziadków, mają oni swoje święta w różnych dniach roku.
Dzień Babci i Dziadka na świecie Idea szczególnego uczczenia babć i dziadków jest relatywnie młoda, w Polsce została zrealizowana w 1964 roku, dziadków uhonorowano nieco później. Pomysł ustanowienia święta pochodził od jednego z pism kobiecych. Jak mamy okazję obserwować, dzień na stałe zagościł w kalendarzach, babciom dedykowany jest 21 stycznia, dziadkom zaś - 22 stycznia. W przypadku małych święto celebruje się na uroczystościach szkolnych pełnych wierszyków i piosenek. Starsi odwiedzają dziadków z prezentami lub zapraszają ich na dedykowane seniorom koncerty i inne imprezy.

A oto kilka przykładów z całego świata:

W Stanach Zjednoczonych od 1978 roku babcie i świętują wspólnie - Narodowy Dzień Babci i Dziadka obchodzony jest od 1978 roku w pierwszą niedzielę po Dniu Pracy, we wrześniu. Oficjalnymi kwiatami święta są niezapominajki. Skomponowano z tej okazji także specjalny hymn autorstwa John'a Prill'a pt. „A Song For Grandma and Grandpa".

W Wielkiej Brytanii "National Grandparents Day" obchodzony jest w pierwszą niedzielę października.

We Francji dzień dedykowany babciom (obchodzony od 1987 roku) przypada na pierwszą niedzielę marca, a dziadkom - pierwszą niedzielę października. Pomysłodawcą święta była marka Le Café Grand'Mère, ale mimo komercyjnego pochodzenia dzień zyskał znaczną popularność i od ćwierć wieku Francuzi chętnie go obchodzą.

Włoskie święto babć i dziadków, czyli La Festa dei nonni przypada na 2 października i został ustanowiony w 2005 roku. Data została wybrana nieprzypadkowo - tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów. Podobnie, jak w Stanach Zjednoczonych, oficjalnym kwiatem święta jest niezapominajka.

W Australii Dzień i Dziadka obchodzi się pierwszej niedzieli listopada od 2010 roku.

W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku, święto ustanowiono na drugą niedzielę września.

Od 2009 roku w Rosji świętuje się Dzień Babci 15 października.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X