Strona głównaRodzinaDzień Babci i Dziadka - pamietajmy o nich nie tylko od święta

Dzień Babci i Dziadka - pamietajmy o nich nie tylko od święta

Dzień Babci i Dzień Dziadka to doskonałe okazje, żeby wyrazić w sposób szczególny miłość, wdzięczność oraz pokazać, jak ważni są dziadkowie. Czas ten może także skłonić nas do refleksji nad sytuacją seniorów oraz ich rzeczywistymi potrzebami.
Dzień Babci i Dziadka - pamietajmy o nich nie tylko od święta Według roku dziadkowie odgrywają ważną rolę w życiu Polaków. Większość z nas w dzieciństwie miała z nimi częste i bliskie kontakty. Mamy także poczucie, że zawdzięczamy coś swojej babci lub dziadkowi. Najczęściej czujemy wdzięczność za ich opiekę i wychowanie oraz mamy poczucie, że jesteśmy kochani. Ponadto, jak wynika z badania, mamy świadomość, że dziadkowie zadbali o to, byśmy znali dzieje własnej rodziny, a także wpajali nam zasady moralne.

Niestety, nie jest łaskawa dla wszystkich babć i dziadków. Ze względu na stan zdrowia, wielu seniorów wymaga wsparcia w codziennych czynnościach, a nawet stałej opieki. Wyniki innych badań - instytutu Millward Brown, wykonanych na zlecenie firmy Promedica24 - są bardziej niepokojące. Niemal połowa Polaków (49%) nie pomaga osobom starszym. Natomiast ci z nas, którzy deklarują wsparcie seniorów, skoncentrowani są najczęściej na pomaganiu im w codziennych czynnościach domowych (80%). Aż 39% z nas wspiera seniorów przez mniej niż 5 godzin tygodniowo. Natomiast 27% Polaków poświęca na to od 5 do 10 godzin w tygodniu.

Dobre chęci i deklaracje nie zawsze mają odzwierciedlenie w rzeczywistości. W badaniu prawie jednogłośnie stwierdziliśmy, że to rodzina powinna zajmować się osobami starszymi (88%), jednak tylko połowa Polaków faktycznie opiekuje się nimi. Równocześnie 40% z badanych uważa, że to wyspecjalizowane firmy powinny otoczyć właściwą opieką seniorów.

jest bardzo ważna, ale seniorzy docenią także mniejsze gesty, zwłaszcza podczas swoich świąt. Warto w tym czasie sprawić, by odczuli, że doceniamy ich trud oraz pracę, którą włożyli w nasze wychowanie. Uczcić tę okazję można także składając życzenia, dając kwiaty, laurkę czy upominek, ale najważniejszy i tak będzie zawsze spędzony razem czas.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Oferty pracy