Strona głównaRodzinaDzień Ojca 2019

Dzień Ojca 2019

"Każdy może zostać ojcem, ale trzeba być kimś wyjątkowym, by być Tatą" - mówi stare powiedzenie. Obchodzony dziś Dzień Ojca powinien właściwie nazywać się zatem Dniem Taty.
Dzień Ojca 2019 mają swoje święto cztery tygodnie po mamach. Dzień Ojca ma też krótszą historię, co nie znaczy że początki święta są doskonale ustalone. Być może zapoczątkowały je lokalne obchody w Fairmont w Virginii 5 lipca 1908 roku, gdzie uczczono 210 ojców, którzy zginęli w katastrofie górniczej. Może było to 19 czerwca 1910 roku w Spokane - inicjatywa córki. która chciała w ten sposób okazać ogromny szacunek dla swojego ojca, po śmierci żony samotnie wychowującego sześcioro dzieci. Oficjalnie w USA obchody wprowadził Calvin Coolidge, ówczesny prezydent USA w 1924 roku, a w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w USA na trzecią niedzielę czerwca.

obchodzony jest niemal na całym świecie, ale nie istnieje jego jedyna data. 23 czerwca święto to celebrowane jest w Polsce i Nikaragui, w USA obchodzi się je w trzecią niedzielę czerwca, tę samą datę przyjęły m. in. Wielka Brytania i Holandia, 19. marca (dzień św. Józefa) ojców czczą m. in. Włosi, Portugalczycy i Hiszpanie, a w drugą niedzielę czerwca Austriacy i Belgowie.

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku i przypada 23 czerwca. To dobry moment, nie tylko żeby złożyć ojcom życzenia czy dać upominki. Dziś, gdy rola ojca zmienia się w sposób radykalny, warto podjąć refleksję nad jego znaczeniem w rodzinie. Dziś ojcowie coraz częściej angażują się w opiekę nad dzieckiem, nie są wyłącznie 'żywicielami rodziny", ale chcą mieć kontakt z dziećmi już od ich urodzenia. Z drugiej strony można zauważyć kryzys roli ojca jako autorytetu czy do naśladowania. Współcześni ojcowie - również tatusiowie dorosłych dzieci - nie mają utartych kolein jakimi mogą się poruszać. Powiedzenie przytoczone na początku tego artykułu nabiera w dzisiejszych czasach szczególnego znaczenia...

Wszystkim wyjątkowym Tatom życzymy wspaniałego Dnia Taty!

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy