Strona głównaRodzinaDzień Ojca, Dzień Taty

Dzień Ojca, Dzień Taty

Niegdyś głowa rodziny i niepodważalny autorytet, dziś raczej partner zabaw i troskliwy opiekun - rola ojca na przestrzeni ostatnich dekad znacznie się zmieniła, podobnie, jak sposób funkcjonowania całej rodziny, niemniej tata pozostaje jej integralną częścią. 23 czerwca w Polsce obchodzimy Dzień Ojca.
Dzień Ojca, Dzień Taty [© Monkey Business - Fotolia.com] Jakkolwiek jest znacznie huczniej obchodzony, święto ojców celebruje się coraz powszechniej i obok wymiaru komercyjnego (chętnie przypominają o nim sklepy oferujące prezenty dla mężczyzn), stanowi okazję do analizy zmieniającej się roli ojca w życiu dzieci i całej rodziny.

obchodzony jest niemal na całym świecie, ale nie istnieje jego jedyna data. 23 czerwca święto to celebrowane jest w Polsce i Nikaragui, w USA, Czechach czy w Kanadzie obchodzi się je w trzecią niedzielę czerwca, tę samą datę przyjęły m. in. Wielka Brytania i Holandia, 19. marca (dzień św. Józefa) ojców czczą m. in. Włosi, Portugalczycy i Hiszpanie, a w drugą niedzielę czerwca Austriacy i Belgowie.

Każdy może być ojcem, ale tylko ktoś wyjątkowy zostaje TATĄ.

Święto ma stosunkowo krótką historię. Po raz pierwszy obchodzono je lokalnie, w Fairmont w Virginii 5 lipca 1908 roku. Zostało zorganizowane przez Grace Golden Clayton Chciała ona uczcić 210 ojców, którzy zginęli w katastrofie górniczej kilka miesięcy wcześniej w Monongah w Virginii. Być może pani Clayton wpadła na ten pomysł pod wpływem pierwszych obchodów Dnia Matki, które miały miejsce w tym samym roku, zaledwie kilka kilometrów od jej rodzinnej miejscowości.

Innym wydarzeniem uważanym za początek celebracji Dnia Ojca był 19 czerwca 1910 roku. Pomysłodawczynią tej inicjatywy była Sonora Louise Smart Dodd,. Chciała w ten sposób okazać ogromny szacunek dla swojego ojca, który po śmierci żony samotnie wychowywał sześcioro dzieci. Calvin Coolidge, ówczesny prezydent USA, przyjął to święto w 1924 roku, a w 1966 roku prezydent Lyndon Johnson ustalił datę obchodów w USA na trzecią niedzielę czerwca.

W Polsce Dzień Ojca obchodzony jest od 1965 roku. Obok upominków, jakie dzieci ofiarowują w tym dniu swoim , święto stanowi okazję do złożenia życzeń i wyrażenia uczuć latorośli do swych rodziców. Ponadto Dzień Ojca jest okazją do dyskusji i refleksji na temat współczesnego wizerunku taty.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy