Strona głównaRodzinaGdy dziecko nie może się skupić. Zobacz, jak pomóc wnukowi

Gdy dziecko nie może się skupić. Zobacz, jak pomóc wnukowi

W ostatnim czasie dość często diagnozuje się u dzieci ADHD lub ADD. Jednakże nie tylko maluchy (i młodzież) z tymi zaburzeniami doświadczają problemów z koncentracją. Zobaz, jak pomóc dziecku w skupieniu uwagi.
Gdy dziecko nie może się skupić. Zobacz, jak pomóc wnukowi [© Africa Studio - Fotolia.com] Najpierw sprawdź, czy to nie ADHD lub ADD

Jeśli zauważasz, że twój wnuk nie umie się skupić lub przychodzi mu to z ogromnym trudem, powiedz rodzicom, by sprawdzili czy nie cierpi na jedno ze wspomnianych zaburzeń. Jeżeli tak jest, warto udać się po poradę do specjalisty.

ADD (Attention Deficit Disorder) dotyczy dziecka, które nie jest nazbyt aktywne i nawet może wydawać się skoncentrowane na zadaniu, ale zazwyczaj jest tak pochłonięte własnymi myślami czy marzeniami, że robi bardzo niewiele w dość długim czasie.

ADHD

Dziecko z (Attention Deficit Hyperactivity Disorder) jest zwykle nadpobudliwe. Robi wszystko w pośpiechu, a niektóre części jego ciała zawsze wydają się być w ruchu, co czyni malucha bardzo roztargnionym. Wydaje się, że ciągle coś odciąga go od powierzonych zadań i nie jest w stanie tego kontrolować.

Lista objawów do sprawdzenia

Najpowszechniejsze objawy ADD:

ciągłe rozproszenie;
potrzeba bliskości rodziców lub dziadków, by zakończyć pracę;
brak spójności w działaniu dzień po dniu;
brak dążenia do zakończenia powierzonego zadania;
nieustanne zatracanie się w marzeniach - szczególnie podczas aktywności związanej ze szkolnymi zadaniami;Najpowszechniejsze objawy ADHD:
nadmierna aktywność ruchowa;
impulsywność ;
brak reakcji na dyscyplinowanie;
zmiany nastroju;
;

Jak pomóc dziecku w koncentrowaniu się

Wiele dzieci ma problemy z koncentracją i wcale nie dotyczą ich wspomniane zaburzenia. Takie kłopoty znacznie częściej wynikają z nieświadomych nawyków czy niesprzyjającego otoczenia lub okoliczności - można to skorygować i ułatwić wnukowi naukę i efektywniejsze wykonywanie zadań.
  • Uwaga na czynniki, które dekoncentrują
Nie da się wyeliminować wszystkiego, co rozkojarza, ale trzeba to ograniczyć. Przede wszystkim warto wyłączyć telewizor, odłożyć gdzieś dalej telefon, a na ekranie komputera (jeśli jest potrzebny do wykonania pracy domowej) pozostawić tylko stronę z szukanymi informacjami. Jednocześnie należy pamiętać, że do dobrego skupienia nie zawsze potrzebna jest głucha cisza - badania wykazały, że muzyka klasyczna np. Mozarta czy Beethovena (a także innego rodzaju muzyka instrumentalna) pomaga w wytężaniu uwagi.
  • Wyznacz ramy czasowe
Niech wnuk wie, że na dane zadanie należy przeznaczyć określony czas. Oczywiście musi być dostosowany do rodzaju zadania i możliwości dziecka, ale warto go określać, bo dzięki temu maluch nie będzie się ociągał. To prosty mechanizm, który działa na każdego z nas: im dłuższy mamy termin zrobienia czegoś, tym chętniej to odkładamy. Jeśli deadline się zbliża, mamy więcej energii, zapału i chęci (i czujemy przymus), by bezzwłocznie podjąć się danego zadania.
  • Trzeba robić przerwy
Nie można wymagać od kilkuletniego dziecka, by skupiło się na pracy domowej na tak długo, jak uczony nad swym artykułem w bibliotece. W zależności od wieku dziecka, po 10 do 30 minutach pracy pozwól mu „opuścić posterunek" na chwilę. Niech się przejdzie, napije czegoś, po prostu odetchnie.
  • szczególnie polecana
Zanim młody uczeń przystąpi do nauki, warto zapewnić mu trochę ruchu. Aktywność fizyczna stymuluje mózg, a co więcej, „wybieganemu" dziecku łatwiej będzie posiedzieć przy biurku w skupieniu. Dobrze, jeśli tuż po szkole maluch ma okazję pojeździć na , popływać lub zagrać w jakąś grę zespołową.
  • Ustal wraz z rodzicami zasady odrabiania lekcji
Jeśli wypracuje się określony schemat postępowania, przygotowania dziecka do szkoły będą regularne i bardziej efektywne. Przykładowo, warto ustalić godziny odrabiania lekcji i nauki i starać się od tego nie odstępować. Poza tym trzeba uczyć dziecko wyznaczać plan działania - np. najpierw trudniejsze lub najbardziej czasochłonne, potem łatwiejsze zdania (lub odwrotnie, w zależności od preferencji).
  • Stosuj nagrody
Nie chodzi o przekupywanie wnuka. Warto po prostu pamiętać, że ludzie dobrze odpowiadają na pozytywne wzmocnienie. Unikaj nagród materialnych, ale pamiętaj o pochwałach za dobrze wykonane zadania i premiuj pilność np. wspólnym wyjściem do kina, spacerem do placu zabaw, etc.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy