Strona głównaRodzinaGry planszowe wzmacniają więzy rodzinne

Gry planszowe wzmacniają więzy rodzinne

Spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami. Co więcej - wbrew powszechnym opiniom, nastolatki chętnie spędzają czasze starszymi członkami rodziny . Jedną z aktywności, jaką można wykonywać wspólnie, a do tego przeżywa ona swój renesans, to granie w gry planszowe.
Gry planszowe wzmacniają więzy rodzinne [© Raffalo - Fotolia.com] Wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi rodzinne

stanowi środowisko, w którym dziecko zdobywa pierwsze doświadczenia, rozwija się jego aktywność oraz kształtuje osobowość. To właśnie w rodzinie przyswaja wzorce i zasady współżycia, a najbliżsi mają największy wpływ na to, jakim człowiekiem stanie się w dorosłym życiu. Zdaniem badacza W. Okonia, ogromną rolę w rozwoju i wychowaniu dziecka odgrywają więzi rodzinne. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich wzmacnianie jest wspólne spędzanie czasu.

Czas wolny spędzony z dzieckiem to także świetna okazja do nauki poprzez inspirującą zabawę. To moment, w którym dorośli przechodzą ze swojego świata do świata dziecka. Podczas wspólnej zabawy, rodzice mają możliwość kreowania sytuacji w taki sposób, aby przekazać dzieciom ważne dla nich wartości i postawy.

Wbrew panującym , nastolatkowie cenią czas spędzany z rodziną. Z kolei najmłodsi potrzebują poczucia bezpieczeństwa, które gwarantuje im bliskość mamy, taty lub dziadków. Czują się wówczas kochani, a to wpływa budująco na ich poczucie własnej wartości. Co więcej, jak twierdzi badacz W. Okoń, dobrze wykorzystany czas wolny może być twórczym czynnikiem w kształtowaniu osobowości. To właśnie w czasie wolnym kształtuje się wiele nawyków, upodobań, które wpływają na późniejsze zachowania młodego człowieka.

Zabawa przy rodzinnym stole

Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu razem z całą rodziną jest gra w popularne „planszówki”, które mimo rewolucji technologicznej, zyskały w ostatnich latach na popularności. Gry planszowe stwarzają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z najbliższymi. Uczą przestrzegania reguł, zdrowej rywalizacji i współdziałania. Ważną rolę w kształtowaniu więzów rodzinnych odgrywa akceptacja i uznanie. Z tego powodu granie w popularne gry planszowe to znakomite doświadczenie dla dziecka, które uczy się kontrolować swoje emocje, zwłaszcza gdy musi zmierzyć się z przegraną. Gra kojarzy się z zabawą i pozwala łatwiej przezwyciężyć obawy przed włączeniem się do wspólnego działania.

Nie sposób również przecenić pozytywnego wpływu grania w „planszówki” na rozwój dziecka. Wspomagają proces kształcenia gdyż usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość i koncentrację. Stanowią też często doskonały trening liczenia. Doskonalą spostrzeganie, pamięć i wyobraźnię. Z kolei gry zręcznościowe, w zależności od wieku dziecka, kształtują orientację w przestrzeni i wpływają na sprawność całego ciała. Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego. Zmuszają do podejmowania decyzji, określania celów, które trzeba osiągnąć, by wygrać.

Jaką grę planszową wybrać?

Na rynku dostępne są rozmaite gry, które i dostarczają dużo radości i zabawy wszystkim członkom rodziny. Przy wyborze gier planszowych dla najmłodszych, zwróćmy uwagę na wiek dziecka, tak aby odpowiadały jego możliwościom i stymulowały jego rozwój. Wszelkie niezbędne informacje, które ułatwią rodzicom podjęcie decyzji o zakupie, znajdują się zwykle na opakowaniu. Zwróćmy uwagę, aby elementy układanek były odpowiednio duże, a ich wzory wyraźne i kolorowe. Z kolei „planszówki” przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, powinny pomagać im kształtować swoje zainteresowania, mieć charakter gier intelektualnych, zmuszać do myślenia i korzystania z nabytej wiedzy.

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór różnego rodzaju łamigłówek i zabaw logicznych, które świetnie nadają się dla osób dorosłych jako element spotkania grupy przyjaciół.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Komentarze

 • 08:40:00, 15-04-2019 euzebia

  Zgadzam się, gry planszowe poprawiają więzi między bliskimi, bo dzięki nim rodzina przebywa ze soba.
 • 16:32:34, 29-05-2019 Meddeline

  No chyba, że mona o monopoly, ta gra niszczy wszelkie więzy
 • 11:49:21, 24-10-2019 MariannaK

  Gry planszowe z rodziną to super sposób na nudę... szczególnie lubią je dzieci...
 • 09:32:58, 12-12-2019 wesolysenior

  Gry planszowe są super, nie tylko zabijają nudę, co właśnie sprzyjają zacieśnianiu więzów rodzinnych.
 • 13:25:55, 19-01-2021 mprohaska

  Ja również się zgodzę. Są gry stworzone dla całej rodziny dla osób w różnym wieku.
 • 20:17:00, 31-01-2021 Jarzebinaczerwona

  Uważam, że wspólne granie w gry planszowe to dobry czas na miłe spędzanie czasu.U nas w rodzinie ostatnio furorę robi Rummikub

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Hospicja.pl
 • Umierać po ludzku
 • Kosciol.pl
 • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
 • Oferty pracy