Strona głównaRodzinaGry planszowe wzmacniają więzy rodzinne

Gry planszowe wzmacniają więzy rodzinne

Spędzanie wolnego czasu w gronie rodzinnym pozytywnie wpływa na pogłębianie relacji między jej członkami. Co więcej - wbrew powszechnym opiniom, nastolatki chętnie spędzają czasze starszymi członkami rodziny . Jedną z aktywności, jaką można wykonywać wspólnie, a do tego przeżywa ona swój renesans, to granie w gry planszowe.
Gry planszowe wzmacniają więzy rodzinne [© Raffalo - Fotolia.com] Wspólne spędzanie czasu wzmacnia więzi rodzinne

stanowi środowisko, w którym dziecko zdobywa pierwsze doświadczenia, rozwija się jego aktywność oraz kształtuje osobowość. To właśnie w rodzinie przyswaja wzorce i zasady współżycia, a najbliżsi mają największy wpływ na to, jakim człowiekiem stanie się w dorosłym życiu. Zdaniem badacza W. Okonia, ogromną rolę w rozwoju i wychowaniu dziecka odgrywają więzi rodzinne. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na ich wzmacnianie jest wspólne spędzanie czasu.

Czas wolny spędzony z dzieckiem to także świetna okazja do nauki poprzez inspirującą zabawę. To moment, w którym dorośli przechodzą ze swojego świata do świata dziecka. Podczas wspólnej zabawy, rodzice mają możliwość kreowania sytuacji w taki sposób, aby przekazać dzieciom ważne dla nich wartości i postawy.

Wbrew panującym , nastolatkowie cenią czas spędzany z rodziną. Z kolei najmłodsi potrzebują poczucia bezpieczeństwa, które gwarantuje im bliskość mamy, taty lub dziadków. Czują się wówczas kochani, a to wpływa budująco na ich poczucie własnej wartości. Co więcej, jak twierdzi badacz W. Okoń, dobrze wykorzystany czas wolny może być twórczym czynnikiem w kształtowaniu osobowości. To właśnie w czasie wolnym kształtuje się wiele nawyków, upodobań, które wpływają na późniejsze zachowania młodego człowieka.

Zabawa przy rodzinnym stole

Jednym ze sposobów na spędzanie wolnego czasu razem z całą rodziną jest gra w popularne „planszówki”, które mimo rewolucji technologicznej, zyskały w ostatnich latach na popularności. Gry planszowe stwarzają okazję do bezpośredniego, osobistego kontaktu z najbliższymi. Uczą przestrzegania reguł, zdrowej rywalizacji i współdziałania. Ważną rolę w kształtowaniu więzów rodzinnych odgrywa akceptacja i uznanie. Z tego powodu granie w popularne gry planszowe to znakomite doświadczenie dla dziecka, które uczy się kontrolować swoje emocje, zwłaszcza gdy musi zmierzyć się z przegraną. Gra kojarzy się z zabawą i pozwala łatwiej przezwyciężyć obawy przed włączeniem się do wspólnego działania.

Nie sposób również przecenić pozytywnego wpływu grania w „planszówki” na rozwój dziecka. Wspomagają proces kształcenia gdyż usprawniają myślenie strategiczne, rozwijają spostrzegawczość i koncentrację. Stanowią też często doskonały trening liczenia. Doskonalą spostrzeganie, pamięć i wyobraźnię. Z kolei gry zręcznościowe, w zależności od wieku dziecka, kształtują orientację w przestrzeni i wpływają na sprawność całego ciała. Umożliwiają poznawanie otaczającej rzeczywistości poprzez zabawę: kształty, kolory, wielkości, elementy środowiska przyrodniczego i społecznego. Zmuszają do podejmowania decyzji, określania celów, które trzeba osiągnąć, by wygrać.

Jaką grę planszową wybrać?

Na rynku dostępne są rozmaite gry, które i dostarczają dużo radości i zabawy wszystkim członkom rodziny. Przy wyborze gier planszowych dla najmłodszych, zwróćmy uwagę na wiek dziecka, tak aby odpowiadały jego możliwościom i stymulowały jego rozwój. Wszelkie niezbędne informacje, które ułatwią rodzicom podjęcie decyzji o zakupie, znajdują się zwykle na opakowaniu. Zwróćmy uwagę, aby elementy układanek były odpowiednio duże, a ich wzory wyraźne i kolorowe. Z kolei „planszówki” przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym, powinny pomagać im kształtować swoje zainteresowania, mieć charakter gier intelektualnych, zmuszać do myślenia i korzystania z nabytej wiedzy.

Na rynku dostępny jest również szeroki wybór różnego rodzaju łamigłówek i zabaw logicznych, które świetnie nadają się dla osób dorosłych jako element spotkania grupy przyjaciół.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 08:40:00, 15-04-2019 euzebia

    Zgadzam się, gry planszowe poprawiają więzi między bliskimi, bo dzięki nim rodzina przebywa ze soba.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy