Strona głównaRodzinaIle waży twój wnuk? Nadwaga w dzieciństwie sprzyja zakrzepom w późniejszym życiu

Ile waży twój wnuk? Nadwaga w dzieciństwie sprzyja zakrzepom w późniejszym życiu

Nadwaga w dzieciństwie i we wczesnej dorosłości to czynnik ryzyka powstawania zakrzepów krwi w późniejszym życiu, ostrzegają eksperci z Uniwersytetu w Göteborgu.
Ile waży twój wnuk? Nadwaga w dzieciństwie sprzyja zakrzepom w późniejszym życiu [fot. thedanw from Pixabay]
Związek między otyłością a zakrzepami krwi jest znany. Nie było jednak jasne, jaki wpływ ma tu podwyższone BMI w dzieciństwie i okresie dojrzewania. Teraz postanowiono ocenić powiązania między BMI we wczesnym okresie życia i późniejszymi skrzeplinami.

Zakrzepy zwykle powstają w nogach, często w naczyniu krwionośnym w łydce. Obrzęk, ból i zaczerwienienie to najpowszechniejsze objawy. Wcześnie leczone rzadko są niebezpieczne. Jeśli jednak jakiś zerwie się, zostanie przeniesiony do płuc poprzez krwioobieg i przylgnie do ściany naczynia, taki zator może zagrażać życiu.

Przeanalizowano dane mężczyzn urodzonych w latach 1945-1961. Informacje o wadze w młodszych latach uzyskano z ich szkolnych rejestrów medycznych (gdy mieli 8 lat) i przy przyjęciu do służby wojskowej (gdy mieli 20 lat). Zestawiono to z informacjami o zakrzepach krwi do 62 roku życia.

W wieku dorosłym dwie grupy miały znacznie zwiększone ryzyko zakrzepicy żylnej. Pierwsza to osoby, które miały nadwagę zarówno w dzieciństwie, jak i w młodości, druga to osoby, których waga w dzieciństwie była prawidłowa, a nadwaga pojawiła się we wczesnej dorosłości.

Co więcej, odkryto, że nadwaga zarówno w dzieciństwie, jak i we wczesnej dorosłości zwiększa ryzyko zakrzepów tętniczych - czyli zakrzepów powstałych w wyniku zwężenia naczyń krwionośnych złogami tłuszczu i z powodu .

- Nasze badanie pokazuje, że zarówno w dzieciństwie, jak i we wczesnej dorosłości zwiększa ryzyko zakrzepów żylnych w późniejszym życiu. Nadmierna ilość kilogramów w młodej dorosłości okazała się jeszcze bardziej wpływowym czynnikiem niż w wieku dziecięcym - zauważa Lina Lilja z Uniwersytetu w Göteborgu.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy