Strona głównaRodzinaJak budować poczucie własnej wartości u wnuków

Jak budować poczucie własnej wartości u wnuków

Dzieci o niskim poczuciu własnej wartości gorzej radzą sobie w szkole i w dorosłym życiu. Te z kolei, które cenią swoją wartość (co nie znaczy, że są aroganckie), więcej osiagają i są szcześliwsze. Zobacz, jak możesz wnukowi osiągać najważniejsze życiowe cele.
Jak budować poczucie własnej wartości u wnuków [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] Dzieci rozwijają większe poczucie własnej wartości, kiedy ich rodzice i traktują je ciepło, mniej w siebie wierzą zaś, jeśli ciągle są chwalone.
Psycholodzy z Uniwersytetów w Amsterdamie i Utrechcie ustalili, że zachęcanie dzieci do podejmowania działań i wyzwań, przekłada się na większe zaufanie namłodszych do siebie samych i skutkuje większą wiarą we własne możliwości.

Uczeni przeanlizowali dziesiątkę badań dotyczących kształtowania się poczucia własnej wartości u dzieci. Zgłębiano też przyczyny określonych postaw umysłowych, samooceny i percepcji własnych zdolności w dzieciństwie. Okazało się, że sposób myślenia o sobie i swoim miejscu w świecie zależy od relacji z innymi.

Z badań jasno wynika, że dzieci tworzą poczucie własnej wartości, przynajmniej częściowo, w oparciu o relacje społeczne. Przykładowo, rozwijają większą poczucie własnej wartości, gdy otrzymują ciepło od rodziców i dziadków. Serdeczni i czuli rodzice czy inni opiekunowie wykazują zainteresowanie działaniami najmłodszych w rodzinie i dzielą z nimi . To sprawia, że dzieci są doceniane i znajdują się w centrum uwagi.

Nie oznacza to jednak, że potrzebują ciągłych pochwał, by wypracować wysokie poczucie własnej wartości. Z badań wynika, że takie zachowanie może być wręcz przeciwskuteczne. Jeśli nieustannie chwalisz wnuki za coś zupełnie przeciętnego, ich autoestyma może być obniżana lub może rozwinąć się narcyzm. Zbyt częste i nieadekwatne pochwały skutkują brakiem stabilnych standardów i dziecko może czuć się zagubione oraz zmniejsza się jego wiara we własne możliwości.

Kluczem do sukcesu jest zachęta. Okazuje się, że najsilniej wpływa na postawę nastawioną na rozwój. Zachęcany do podejmowania wyzwań wnuk nie będzie się bał trudności, a gdy mu się czegoś nie uda dokonać, nie zrazi się, ale wyciągnie wnioski na przyszłość, mówią autorzy badań.

Badania opisano w czasopiśmie Child Development.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć