Strona głównaRodzinaJak radzić sobie ze smutkiem po stracie wnuka?

Jak radzić sobie ze smutkiem po stracie wnuka?

Kiedy dziadkowie przeżyją śmierć swojego wnuka, oprócz radzenia sobie z własnym smutkiem, muszą także pomóc swoim dzieciom pokonać ból po tak wielkiej stracie jaką jest utrata dziecka. Cierpienie takie może zachwiać sensem ludzkiego istnienia, przynosząc frustrację, bezradność, poczucie winy i gniew.
Jak radzić sobie ze smutkiem po stracie wnuka? [© magann - Fotolia.com] Jest to śmierć dziecka twojego dziecka, twojego wnuka. Owo uczucie działa obosiecznie przynosząc z jednej strony nieokreślony ból po śmierci wnuka, zaś z drugiej strony ból niemocy spełnienia wrodzonego pragnienia każdego rodzica jakim jest ochrona swojego dziecka przed nieszczęściem.

Starając się złagodzić ranę

Jako rodzic, masz wrodzony instynkt ochrony swoich dzieci przed krzywdą i bólem i właśnie tak starasz się czynić przez całe ich życie. Całujesz ranę żeby odpędzić ból, ocierasz łzy chusteczką i uczysz ich z miłością jak radzić sobie w życiu. Ale kiedy nagle dziecko staje twarzą w twarz
ze śmiercią ukochanej osoby, może to sprawić, że staniesz się bezsilny. To cierpienie, którego ty jako rodzic nie możesz naprawić, a jednocześnie cierpienie, które współdzielisz z bliskimi.

Wysłuchaj swoich dzieci

Rodzice po śmierci własnego dziecka, potrzebują kogoś kto ich wysłucha i nie będzie czuł się niezręcznie w takiej sytuacji. Nie jest to sprawą łatwą okazać się dobrym słuchaczem w takim momencie. Ponieważ często zastanawiamy się co powinniśmy powiedzieć lub zrobić by ukoić ból drugiej osoby, ważne jest by nie pocieszać na siłę. Najlepszą pomocą i darem w tak trudnej chwili będzie po prostu cierpliwe wysłuchanie.

Porozmawiaj o swoim wnuku

Rozmowa o wnuku jest odbierana przez twoje dziecko jako wyraz troski. Pojawiające się łzy nie są reakcją na imię utraconej pociechy, ale ogromnego smutku, który na krok nie odstępuje rodziców. Może to byc bolesne, ale na pewno działa kojąco i terapeutycznie.

Rozważ potrzeby swoje i twoich dzieci

Smutek dziadków może nie być w pełni rozpoznawalny przez ich dzieci lub przez osoby trzecie, ale on naprawdę tam jest. Zwykle wydaje się,
że rodzic powinien sobie dobrze radzić i mieć wszystko pod kontrolą nawet w obliczu tak wielkiej tragedii. W rzeczywistości oczekiwania
te są nierealistyczne i wręcz niezdrowe.

Przetrwać poczucie winy i gniew

Nikt nie spodziewa się, że przeżyje swoje własne dzieci, tym bardziej własne wnuki. Faktem jest, że dziadkowie zwykle przeżywają ogromne poczucie winy ponieważ uważają za nienaturalną sytuację przeżycia śmierci własnego wnuka.

Nadzieja na lepsze jutro

Dziadkowie w takiej sytuacji uczą się żyć bez swoich wnuków, odnajdywać się w codzienności, zawsze jednak pojawia się chwila refleksji nad tym co mogłoby być.

Każdy kolejny dzień jest dla tak brutalnie doświadczonych dziadków niczym leczniczy promyk słońca. Zawsze będzie się jednak czuło pewną pustkę po stracie bliskiej osoby, ale należy pamietać o tym co nadal jest w sercu.

Na podstawie opracowania Debbie Weir, współtwórczyni amerykańskiego programu opieki hospicyjnej nad dziećmi oraz organizacji Healing Hearts zajmującej się pomocą w radzeniu sobie z rozpaczą i poczuciem winy po utracie dziecka.

Aleksander Walczak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy