Strona głównaRodzinaJak spędzimy Wielkanoc 2013?

Jak spędzimy Wielkanoc 2013?

Dziewięciu na dziesięciu Polaków planuje spędzić Wielkanoc w gronie rodzinnym. - wynika z badania Ceneo.pl. Na przygotowanie świąt wydamy mniej więcej tyle, co rok temu, a coraz większą popularnością cieszą się prezenty "na zajączka".
Spotkanie z rodziną – istota Wielkanocy

© teressa - Fotolia.comPolacy zapytani, czym jest dla nich i jak ją spędzają, odpowiadali najczęściej, że jest przede wszystkim możliwością spotkania z rodziną (89% głosów). Potwierdza to przypuszczenie, że w kwestii świętowania Wielkanocy Polacy mocną obstają przy tradycji. Plany wyjazdu turystycznego podczas Świąt Wielkanocnych deklaruje zaledwie 6% ankietowanych. Jeśli już decydują się na wyjazd coraz częściej jest to pobyt nie tylko poza domem, ale nawet za granicą. Dla nieco ponad 8% respondentów Wielkanoc to przede wszystkim okazja do odpoczynku.

Wydatki na Wielkanoc – podobne jak przed rokiem

Wielkanoc, to po Bożym Narodzeniu ulubione święto Polaków, a także okres hucznego świętowania za stołem. Koszty zorganizowania Świąt Wielkanocy wiążą się dlatego też głównie z zakupami żywnościowymi, dekoracjami domów i mieszkań czy też kupnem prezentów na tzw. zajączka. Na przygotowania Świąt Wielkanocnych niemal 36% ankietowanych szacuje wydać w przedziale od 100 do 300 zł. Prawie ¼ respondentów planuje na ten cel przeznaczyć nie więcej niż 500 zł. W grupie ankietowanych znaleźli się i tacy, którzy nie planują oszczędzać na Wielkanocy i przeznaczyć na jej przygotowanie więcej niż 700 zł (8,2%). Co interesujące dla prawie 10% pytanych, Wielkanoc nie jest związana z żadnymi wydatkami, w głównej mierze dlatego, że są zapraszani na Święta do swoich rodzin.
fot. Ceneo

Pawie co drugi badany (53%) przeznaczy na organizację świąt taką samą kwotę, jak w zeszłym roku, a co czwarty respondent szacuje, że tegoroczne koszty związane z Wielkanocą będą niższe niż przed rokiem. Badanie Ceneo.pl pokazuje, że wielkanocne wydatki Polaków są dość stabilne. Wartym zauważenia jest fakt, że jedna czwarta ankietowanych wskazała wyższą kwotę w porównaniu do Wielkanocy 2012 roku. Zatem są wśród nas i tacy, którzy nie będą oszczędzać na i pomimo kryzysu pozwolą sobie na nieco huczniejsze świętowanie.

fot. Ceneo

- Wielkanoc to święta, które podobnie jak Boże Narodzenie związane są z konsumpcją i sporą ilością czasu spędzoną przy stole z najbliższymi. Chociaż może się wydawać, że wielkanocne prezenty nie ekscytują Polaków tak bardzo, również i to Święto staje się z roku na rok coraz bardziej komercyjne, a w związku z tym rosną wydatki z nimi związane – mówi Agnieszka Pająk z Ceneo.pl. – W porównaniu z wydatkami na przygotowania Świąt , wygląda na to, że planowane wydatki na Wielkanoc są prawie o połowę niższe. W grudniowym badaniu Ceneo.pl aż 32% badanych deklarowało, że wydatki na Gwiazdkę będą na poziomie od 500 do 1000 zł, podczas gdy na Wielkanoc znaczna część planuje nie przekroczyć kwoty 500 zł – dodaje A. Pająk.
 
Strony : 1 2

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy