Strona głównaRodzinaKiepski z ciebie kierowca? Możesz winić za to geny

Kiepski z ciebie kierowca? Możesz winić za to geny

Słabi kierowcy częściowo mogą obwiniać swoje geny za kiepskie umiejętności prowadzenia samochodu, mówią neurolodzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Irvine.
Kiepski z ciebie kierowca? Możesz winić za to geny [fot. Stefan Schweihofer from Pixabay]
Osoby z określonym wariantem genu wypadają o ponad 20 procent gorzej w teście na niż ludzie bez niego.

- Ci ludzie popełniają więcej błędów od samego początku i po pewnym czasie więcej zapominają z tego, czego się nauczyli - mówi neurolog dr Steven Cramer.

Jeden z wariantów genu ogranicza dostępność białka zwanego neurotroficznym czynnikiem pochodzenia mózgowego (brain-derived neurotrophic factor, BDNF) podczas aktywności. BDNF wspiera , poprawiając komunikację między komórkami mózgowymi i zapewniając ich optymalne funkcjonowanie. Kiedy dana osoba jest zaangażowana w jakieś zadanie, BDNF jest wydzielany w obszarze mózgu związanym z tą czynnością, aby pomóc organizmowi reagować.

Już wcześniej ustalono, że u osób z określonym BDNF podczas wykonywania zadania stymulowana jest mniejsza część mózgu niż u ludzi z prawidłowym genem. Odkryto też, że pacjenci ze wspomnianym wariantem nie wracają do zdrowia po .

- Chcieliśmy zbadać jakieś złożone zachowanie motoryczne. Prowadzenie samochodu wydawało się dobrym wyborem, ponieważ wymaga nauki i jest to coś, co większość ludzi potrafi zrobić - mówi Stephanie McHughen, współautorka badań.

Do egzaminu na prawo jazdy przystąpiło 29 osób - 22 z prawidłowym BDNF i 7 posiadaczy niekorzystnego wariantu. Poproszono ich o przejechanie 15 okrążeń na symulatorze, który wymagał poznania niuansów toru obejmującego m. in. trudne zakręty. Cztery dni później test został powtórzony.

Wyniki pokazały, że osoby z wariantem wypadły gorzej w obydwu testach niż pozostali uczestnicy i na dodatek słabiej pamiętali wymagania toru.

Jednak wspomniany wariant genu nie zawsze jest niekorzystny. Badania pokazały, że osoby z nim utrzymują ostrość umysłu dłużej niż pozostali, gdy zachorują na choroby neurodegeneracyjne, takie jak choroba Parkinsona, Huntingtona i stwardnienie rozsiane.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Choroba Parkinsona - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba Parkinsona należy do najpoważniejszych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. To również jedna z najczęściej występujących i najdawniej odkrytych chorób zwyrodnieniowych układu nerwowego - wspomina się o niej już w indyjskim traktacie Aryuweda. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • EWST.pl
  • Oferty pracy