Strona głównaRodzinaKomunikacja: Jak porozumieć się ze starszymi osobami

Komunikacja: Jak porozumieć się ze starszymi osobami

Jeśli masz rodziców, bądź dalszych krewnych, czy też przyjaciół w sędziwym wieku, z pewnością zauważasz, że w wielu przypadkach komunikacja z nimi jest znacznie utrudniona. Taka sytuacja szczególnie często ma miejsce w przypadku, gdy - w wyniku przewlekłej choroby lub demencji - osoba starsza umieszczana jest w domu opieki, bądź nie może żyć niezależnie korzystając z pomocy odpowiednich służb.
Komunikacja: Jak porozumieć się ze starszymi osobami [© Sandor Kacso - Fotolia.com] Warto pamiętać, że choć porozumienie z osobą starszą bywa prawdziwym wyzwaniem, powinniśmy je podjąć. Dzięki utrzymaniu ciepłych relacji z sędziwym bliskim, pogłębimy szacunek dla naszych więzi i pomagamy poprawić jakość życia wiekowych przyjaciół.

O czym trzeba pamiętać

• Zmiany fizyczne mają wpływ na jakość komunikowania się.

Związane z wiekiem pogorszenie możliwości fizycznych czyni komunikację trudniejszą. Jednym z najpowszechniejszych tu problemów jest niedosłuch, który sprawia, że trudniej zrozumieć rozmówcę. Starszy interlokutor kilkakrotnie prosi o powtórzenie komunikatu zniechęcając się tym, zaś młodszy irytuje się z powodu konieczności nadmiernie głośnego - jego zdaniem - wypowiadania kwestii. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim, należy wyrażać się jasno, mówić głośno, wyraźnie, bez pośpiechu. Być może warto pomyśleć też o aparacie słuchowym przy znacznym pogorszeniu słuchu. Obecnie na rynku dostępne są profesjonalne urządzenia, których można używać z dyskrecją. Podobnie, wskazane jest, aby zakupić telefon z prostym w obsłudze menu oraz mikrofonem o wysokiej czułości.

Niektóre osoby starsze doświadczają niekorzystnych zmian w zdolności mówienia, ich głos staje się słabszy, mniej wyraźny, trudniejszy do zrozumienia. Problemem może być także pogarszający się wzrok. Nie bierz do siebie tego, że nawet bliska ci starsza osoba nie rozpozna cię od razu.

Normą jest także to, iż wielu starszych ludzi doświadcza kłopotów z pamięcią. W większości przypadków pogorszeniu ulega pamięć krótkotrwała (służąca do czasowego zapamiętywania danych zmysłowych lub informacji pobranej z pamięci długotrwałej), co czyni trudniejszym zapamiętanie wydarzeń mających miejsce ostatnio. Trzeba więc wykazać się cierpliwością, aby nie intensyfikować nieporozumień i irytacji z obu stron.

• Pozwól osobom starszym powspominać i okazać żal.

Sędziwy wiek wiąże się z rozległym doświadczeniem, także przykrym. Osoba starsza zna uczucia rodzące się w wyniku utraty przyjaciół i krewnych, konieczności rezygnacji z pracy, zmiany dotychczasowego stylu życia, pojawienia się kłopotów ze zdrowiem. To wszystko rzutuje na sposób postrzegania świata i siebie. Smutek i żal może doprowadzić do depresji, alienacji, drażliwości. Jeśli zauważysz objawy tego rodzaju, postaraj się o profesjonalną pomoc medyczną lub psychologiczną dla osoby starszej.

• Szanuj wiedzę rozmówcy i wartości przezeń wyznawane.

To niezbywalny element dobrej komunikacji ludzi w każdym wieku, ale różnica pokoleniowa może sprawić, że znacznie trudniej młodszym rozmówcom pogodzić się z diametralnie innymi ideami wyznawanymi przez starszego interlokutora. Warto mieć wzgląd na odmienne doświadczenia i czasy, na które przypadały młode lata naszego dyskutanta. Ludzie starsi są bardziej wyczuleni na przejawy postponowania ich poglądów, łatwo im sprawić przykrość. Delikatność we wszelkich sporach z nimi jest warunkiem sine qua non dobrej komunikacji.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy