Strona głównaRodzinaKoronawirus: pandemia sprawiła, że bardziej doceniamy zdrowie i chwile z bliskimi

Koronawirus: pandemia sprawiła, że bardziej doceniamy zdrowie i chwile z bliskimi

Siedmioro na dziesięcioro respondentów obawia się, że zły stan zdrowia ograniczy ich doświadczenia życiowe. Badanie dorosłych amerykańskich American Heart Association i sprawdza, jaką rolę odgrywa COVID-19 w prowadzeniu pełnego, swobodnego życia.
Koronawirus: pandemia sprawiła, że bardziej doceniamy zdrowie i chwile z bliskimi  [fot.  Hebi B. from Pixabay]
Uczeni zapytali 2 tysiące Amerykanów, w jaki sposób pandemia wpłynęła na ich oceny czasu spędzanego z rodziną i przyjaciółmi oraz ogólnie, jaką rolę odgrywa zdrowie w ich życiu.

Ankieta pokazała, że osoby z cukrzycą typu 2, chorobami serca lub udarem mózgu są bardziej zaniepokojeni faktem, że zdrowie ograniczy ich doświadczenia (odpowiednio 89 proc., 90 proc. i 87 proc.) w porównaniu z ludźmi, którzy nie cierpią na takie schorzenia (58 proc.).

Średnio aż dwóch na trzech respondentów obawia, że ich ukochani nie będą na tyle zdrowi, by móc uczestniczyć w różnych życiowych sprawach i doznaniach wraz z nimi. Najbardziej zaniepokojeni byli Millenialsi (24-39 lat) oraz pokolenie X (40-55 lat) - odpowiednio 73 oraz 69 proc. Wśród Baby Boomers (powyżej 56 lat) martwi się tym 58 proc.

Okazało się też, że pandemia COVID-19 zmieniła sposób, w jaki wielu ludzi myśli o codziennych chwilach oraz postrzeganie uczestniczenia w z innymi ludźmi. Ośmioro na dziesiecioro respondentów stwierdziło, że pandemia sprawiła, że codzienne sprawy z najbliższymi stały się wyjątkowe. Co więcej, 85 proc. uznało, że w wyniku pandemii są bardziej wdzięczni za czas spędzany z najbliższymi.

Według ekspertów z American Heart Association pandemia COVID-19 rzuca bezpośrednie światło na przewlekłe choroby i związane z nimi dodatkowe zagrożenia dla zdrowia. Kontrolowanie poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszanie czynników ryzyka chorób serca i nigdy nie było ważniejsze, uważają lekarze. Według nich pewnym pozytywnym aspektem pandemii - jeśli o takim w ogóle można mówić - jest mocniejsze docenianie dobrego samopoczucia i chęć kontroli zagrożeń zdrowia, o których więcej wiadomo, a za pomocą różnych narzędzi daje się nimi skuteczniej zarządzać.
Jeśli chcesz żyć pełnią życia po pandemii COVID-19, pamiętaj o wizytach u lekarza, monitoruj paramtery zdrowotne, takie jak poziom , i ciśnienie krwi oraz opracuj plan zapobiegania chorobom serca i udarowi mózgu - mówi dr Robert H. Eckel z Amerykańskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Przyjmowanie leków zgodnie z zaleceniami jest również istotną rzeczą, którą można zrobić dla siebie i swoich bliskich - dodaje dr Eckel.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Koronawirus / COVID-19 [fot. Gerd Altmann from Pixabay]

Koronawirus / COVID-19 - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

COVID-19 to nowa zakaźna choroba wywoływana przez koronowirusa SARS-Cov-2. Choroba przebiega w bardzo różny sposób - od postaci niemal całkowicie bezobjawowej, do ciężkich przypadków z których część kończy się śmiercią. czytaj dalej »


Cukrzyca - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Cukrzyca to choroba przewlekła metaboliczna, która charakteryzuje się podwyższonym stężeniem glukozy (hiperglikemią) we krwi. Wyróżnia się dwa główne typy cukrzycy. Typ 1 ma podłoże autoimmunologiczne, zaś typ 2 jest wynikiem insulinoodporności i zaburzeń w wydzielaniu insuliny. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy