Strona głównaRodzinaOpieka and wnukami - sposób na samotność?

Opieka and wnukami - sposób na samotność?

Seniorzy często narzekają na samotność, szczególnie w sytuacji, gdy się rozwiedli lub ich współmałżonek zmarł. Z nowych badań wynika, że opieka nad wnukami może być dobrym sposobem na złagodzenie poczucia odizolowania i poprawę stanu emocjonalnego.
Opieka and wnukami - sposób na samotność?
Jak pokazały różne badania, opieka nad wnukami ma związek z określonym stylem życia. Ustalono np., że dziadkowie spędzający czas z namłodszymi w rodzinie częściej niż ich pozostali rówieśnicy angażują się wolontariat i mają lepsze rodzinne . Nowe niemieckie badania dowodzą, że poświęcanie czasu wnukom może osłabić .

Uczeni ze szpitala uniwersyteckiego w Hamburgu (Hamburg-Eppendorf) przez kilka lat zbierali dane dotyczące stylu życia prawie 4 tysięcy ludzi. Jak się okazało, osoby opiekujące się miały niższe wyniki w testach samotności i izolacji społecznej oraz większą sieć społecznościową w porównaniu do ludzi, którzy nie zajmowali się swoimi wnukami. Ci ostatni w ogóle rzadziej spotykali się bliskimi.

Co istotne, częstsze kontakty z wnukami same w sobie miały taką „ochornną" moc przed poczuciem odizolowania. Wzięto bowiem pod uwage także inne czynniki mogące mieć wpływ na poziom odczuwanej samotności, takie jak: stan cywilny, warunki mieszkaniowe, poziom dochodów, ocena swojego zdrowia, poziom aktywności fizycznej i obecność objawów depresyjnych. Opieka nad najmłodszymi w rodzinie ciągle okazywała się sprzyjać niższemu poczuciu osamotnienia.
Ustalenia wskazują pozytywny związek między opieką nad wnukiem a wielkością sieci społecznościowej danej osoby oraz negatywny związek między taką opieką a oceną poziomu samotności i . Konieczne są jednak dalsze badania, które pomogą lepiej zrozumieć tę relację - piszą autorzy badań.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy