Strona głównaRodzinaOpieka nad starszym rodzicem - kilka porad ekspertów

Opieka nad starszym rodzicem - kilka porad ekspertów

Opieka nad starszym rodzicem to prawdziwy maraton zarówno fizyczny, jak i emocjonalny - wyzwanie, któremu nie każdy umie lub chce sprostać. Jakkolwiek rzeczywistość się zmienia i profesjonalny „dom opieki" to nazwa, która nie wprawia w przerażenie przedstawicieli młodszego pokolenia, jak to ma miejsce w przypadku frazy „dom starców", to dla wielu osób w podesłym wieku i tak jest złem koniecznym. Zapewne z tego powodu wielu dojrzałych Polaków decyduje się na samodzielną opiekę nad sędziwym rodzicem. Poza tym panuje przekonanie, że członkowie rodziny wykażą się większą troską i zaangażowaniem, niż osoby pełniące funkcje opiekuńcze zawodowo.
Opieka nad starszym rodzicem - kilka porad ekspertów [© Tyler Olson - Fotolia.com] Bez względu na motywację jednak zaangażowanie jest tu niebagatelne, oto więc kilka porad ekspertów, jak radzić sobie w takiej sytuacji.

Wielu z nas pamięta opowieść, w której starzec zostaje odsunięty od posilania się z rodziną, bo jest zbyt niedołężny, jego wnuczek zaś struga korytko tłumacząc, że czyni to dla swych rodziców, którzy kiedyś też się zestarzeją. Wprawia ich tym w zakłopotanie i zmusza do zadośćuczynienia. Szacunek do osób starszych był podstawą wychowania. Dziś opinie co do ważności tego postulatu być może są jednomyślne, ale można zaryzykować stwierdzenie, że praktyka lekko szwankuje... W każdym razie czy to ze względu na mentalność, czy też wewnętrzne moralny postulat, znaczna liczba seniorów w naszym kraju bierze na siebie opiekę nad starszymi rodzicami. To zaś wymaga wyrzeczeń, cierpliwości, odpowiedzialności, spokoju, dobrej organizacji i wielu innych cech oraz sposobów postępowania. Jak nie zwariować?

• Nie jesteś sam/a

Nie wszystko musi być na twoich barkach. Naucz się prosić o pomoc, a nawet wymagaj jej od innych bliskich ci ludzi. Zrób listę osób, które mogą i powinny sprawdzić się jako członkowie rodziny i przyjaciele. Dowiedz się też, jaka pomoc przysługuje ci w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - czy przez kilka godzin w tygodniu może sprawować opiekę wykwalifikowana opiekunka, jak wygląda refundacja rehabilitacji, etc.

• Zadbaj o siebie

Od tego, jak się czujesz, zależą twoje możliwości sprawowania opieki. Dbanie o siebie ma więcej podwójną korzyść. Staraj się stosować zrównoważoną dietę i nie unikaj aktywności fizycznej, choćby niedługiego, ale regularnego spaceru. Nie lekceważ przeziębień, twoje zdrowie ma bezpośredni wpływ na osobę, którą się zajmujesz.

• Rozpoznaj objawy stresu

Jeśli doświadczasz drażliwości, uczucia niechęci, problemów ze snem, zwiększonej podatności na przeziębienia i grypę, bądź czujesz się winny/a, kiedy decydujesz się poświecić czas tylko dla siebie, to powinieneś/powinnaś dokonać ponownej oceny sytuacji. Po prostu potrzebujesz odpoczynku. To normalne, że możesz mieć dość rutyny i obowiązków. Pozwól sobie więc na odprężenie - przygotuj ciepłą, aromatyczną kąpiel, idź do fryzjera, staraj się utrzymywać kontakty, choćby via Internet, z bliskimi ci osobami, kup zabawną książkę, albo wypożycz na wieczór komedię.

• Pozytywny aspekt negatywnych emocji

Sytuacja jest dość wyczerpująca, więc nic dziwnego, że czasem odczuwasz złość, irytację, niechęć, czy żal. Jak się z tego wyzwolić? Można dać upust tym emocjom poprzez aktywność fizyczną, a nawet... użycie niecenzuralnych słów (najlepiej w samotności oczywiście). Negatywne emocje są jednak normalnym elementem trudnych sytuacji i zdarzeń.

• Przyda się wsparcie

Tym razem nie chodzi o pomoc w opiece nad chorą lub niedołężną osobą, ale o kogoś, kto wspomoże ciebie wysłuchując twoich problemów, obaw, żalów. Eksperci polecają opiekunom swoich najbliższych znalezienie grupy wsparcia, w której będą mogli dzielić się swoimi przemyśleniami z tymi, którzy mają podobne doświadczenia.

• Rutyna ma swoje zalety

Ale rozumiana jako dobra organizacja. Warto ustalić plan dnia, a także tygodnia. Dlaczego? Po pierwsze łatwiej i sprawniej jest działać według ustalonego harmonogramu, w ten sposób oszczędzisz czas. Po drugie, mając jasny obraz „zadań do wykonania", łatwiej będzie ci znaleźć czas na własne potrzeby. Niech wspomnianą rutyną stanie się np. wtorkowy wypad do kina, czy czwartkowa kawa ze znajomymi.

• Pamiętaj, że to, co robisz, jest szlachetne

Możesz być z siebie dumny/a. To, czym się zajmujesz, jest naprawdę wyjątkowe. Poświęcając swój czas wręcz ofiarowujesz komuś część swojego życia i towarzyszysz tej osobie w niezwykle trudnym dla niej etapie. Zatem - obiektywnie rzecz biorąc - robisz coś niezwykłego. Poza tym pamięć o tym ma ważny aspekt psychologiczny, szlachetny cel motywuje do dalszego działania.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 05:35:27, 05-07-2018 Makrzywka

    Dziś już nie trzeba wybierać między całodobową harówką a domami opieki - istnieją odpowiednie usługi spełniające potrzeby osób starszych - są to https://www.pomocedlaseniora.pl.
  • 14:58:42, 15-10-2018 Ttatakka

    Artykuł naprawdę ciekawie napisany, ale jednak w rzeczywistości, gdzie jest natłok obowiązków ciężko jest opiekować się należycie schorowana, starszą osobą... U nas sytuacja była trudna, bo mąż wyjeżdża i pracuje za granicą, a ja codziennie do 17tej jestem w pracy i jak opiekować się jego matką? Nie dało się... Jest teraz w Domu Opieki Dom rodzinny w Nowym Dworze Mazowieckim. Ma tam dobre warunki, dobrą opiekę, całodobową, w domu by tego nie miała niestety...
  • 22:42:55, 11-03-2019 I.Roszek

    Zazwyczaj tak jest,że ktoś z rodziny jest bardziej zaangażowany w opiekę nad starszą schorowaną osobą. Każdy, kto jest w takiej sytuacji bardzo dobrze wie o czym mówię. EMPATIĄ niestety obdarowani jesteśmy w rożnym %.
    Pomijając wszelkie rodzinne zawirowania i zawiłości jakich doświadcza się w trakcie takiej opieki uderzam z całą premedytacja w naszą SŁUŻBĘ ZDROWIA I OPIEKĘ SPOŁECZNĄ.
    Czego możemy oczekiwać od tych instytucji???
    Nie muszę chyba wymieniać.
    Za wszystko trzeba płacić, ponadto, zero zainteresowania lekarza rodzinnego i pielęgniarki chora osobą( no. chyba z małymi wyjątkami). Zaopatrzenie ortopedyczne ,leki, pieluchy i inne rzeczy -to wszystko leży na barkach rodziny. A całodobowa opieka wymaga całkowitego zaangażowania. Nie wiem ile jeszcze musi minąć czasu by coś się w tej kwestii w naszym kraju zmieniło.
    Na wszystko potrzebne są pieniądze,a świadczenia na chore osoby wiemy jakie są.
    ... zobacz więcej
  • 08:42:42, 15-04-2019 euzebia

    Opieka nad starszym rodzicem wymaga bardzo wiele cierpliwości.
  • 13:26:08, 25-04-2019 polka025

    Ja nie wyobrażam sobie oddać babcię do domu opieki. Owszem, mamy z nią troszkę kłopotów, jeśli chodzi o mycie czy pielęgnację, ale wiem, że ona chce być w domu. Wykonuję więc codzienne obowiązki przy niej bez zdenerwowania. Pomyślałam jednak, że przydałby się jakiś sprzęt do mycia i widziałam w tej wypożyczalni https://rtmed.pl krzesełko kąpielowe. Jak ono się sprawdza?
  • 22:12:43, 12-05-2019 ~gość: 83.11.145.xxx

    Ostatni akapit bardziej zniechęca niż motywuje
  • 05:57:32, 23-05-2019 Marienna2

    Ja nie rozumiem ludzi, którzy strasznie krytykują innych, którzy ulokowali swoich dziadków, rodziców w domach spokojnej starości. Gdy osoba starsza wymaga odpowiedniej praktycznie 24-ro godzinnej opieki to taka opcja jest najlepsza dla każdego. W takich miejscach są specjalne zajęcia, ciągły kontakt, zawsze ciepłe posiłki. Jednak jest to sporo koszt niestety... Jeżeli będziecie potrzebować odpowiedniego sprzętu medycznego to zajrzyjcie na https://www.brandvital.eu/chodziki/b...ki-i-rolatory/ W wielu przypadkach niezbędne będą balkoniki dla osób starszych
    ... zobacz więcej
  • 19:52:55, 23-10-2019 mysza55

    Witam. Ja mam trochę inny problem. Moi rodzice mają po 89 i 90 lat. Oboje są po udarach, po wylewach. Tato po ostatnim udarze już nie funkcjonuje, ma zaniki pamięci, ma problemy z korzystaniem z toalety, itp. Natomiast mama miała lekki udar i jest sprawna zarówno fizycznie jak i umysłowo.I teraz zapytacie mnie w czym wobec tego jest problem? Problemem dla mnie jest moja mama: osoba bardzo stanowcza, zadufana w sobie mająca bardzo wysoką samoocenę , osoba, która miała dzieci bo tak wypadało , osoba, która nigdy nie kochała swoich dzieci ( nie wiem czy ojca) kochała i kocha tylko siebie. Powiecie mi masz tyle lat i jeszcze się tym przejmujesz ?? Kilkanaście lat temu na terapii u psychologa dowiedziałam się, ze rodzice mnie nigdy nie kochali a ja cały czas postępowałam tak aby zdobyć nagrodę : ich miłość. Oceny w szkole, odpowiednie studia, dyplom ukończenia studiów z 5 i podyplomowe też. Na życzenie mojej mamy zostałam nawet dyrektorem przedszkola a później dyrektorem szkoły. I co? I nic. Wyszłam za mąż, urodziłam dwoje dzieci. Oczywiście mojej mamie zięć nie pasował, zrobiła wszystko aby to się rozwaliło. Rozwód, wyprowadzka z dziećmi, zero alimentów........to historia na inne opowiadanie. Po udarze mojej mamy przeprowadziłam się z córką do mieszkania rodziców. Piorę, sprzątam, gotuje, robię zakupy, dbam, pielęgnuje, pomagam w czynnościach higienicznych itp. Tylko stale jest coś źle. Mam przepisane mieszkanie za tzw. dożywocie i tu zaczynają się schody. Moja mama uważa, że jestem jej służącą, mam wszystko robić tak jak ona chce i tak jak ona uważa. Mam płacić za wszystkie zakupy, leki, mieszkanie prąd, wodę itp.Jestem emerytowanym nauczycielem a więc z kasą szału nie ma. Rodzice dostają swoje emerytury ale mama trzyma kasę i tylko ona decyduje. Ostatnio doszła do ciekawego etapu: ugotowałam krupnik na piersiach od kurczaka ale moi rodzice nie jedli bo mama kupiła sobie kalafiora i ugotowała tylko dla siebie i taty i zjedli. Poszła do piekarni i kupiła dwie babeczki dla siebie i ojca ( dla mnie i córki już nie kupiła). Tu nie chodzi o durnego kalafiora czy głupie babeczki ale o zachowanie mojej mamy. Takie postępowanie bardzo mnie stresuje, mam wyrzuty sumienia bo przestałam im gotować, nie robię im teraz zakupów. Kupione towary moja mama trzyma teraz na balkonie ( chleb, masło, mięso, wędlinę warzywa, itp). Poradźcie mi proszę jak powinnam postępować ? Czy pozwolić aby sobie sama robiła zakupy, sama gotowała ( piorę nadal dla wszystkich, zmywam w zmywarce też wszystko i sprzątam ).Moja mama powiedziała mi ostatnio, że zacznie rozmawiać ze mną inaczej : przez policję, sąd??? Potrzebuję wsparcia.
    ... zobacz więcej
  • 13:43:22, 01-04-2020 Maria111

    Jeżeli ktoś ma ''problem'' ze swoim rodzicem, celowo napisałem problem w cudzysłowie. Nie jest to problem tylko niektórzy nie mają, np. warunków czy finansów, by taką starszą osobą się opiekować - tu jest problem, nie w chęciach czy z racji tego, że to osoba starsza i nie chce jej się nią opiekować. Ja mojej mamie wykupiłam dwutygodniowy pobyt w takim domu seniora (dla zainteresowanych: https://www.magdalenka.org/). Mama poprzebywała trochę z osobami w podobnym wieku do swojego i odczułam, że przyjechała żwawsza, miała więcej chęci do życia, choć wcześniej tylko ograniczałyśmy się do spacerów i drobnych prac w ogródku. Myślę, że to jest dobra opcja dla tych, którzy się zastanawiają co zrobić ze swoim rodzicem w takich przypadkach.
    ... zobacz więcej

Strony : 1 2 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy