Strona głównaRodzinaOpieka nad wnukami (jeśli nie jest zbyt częsta) to korzyści dla umysłu

Opieka nad wnukami (jeśli nie jest zbyt częsta) to korzyści dla umysłu

Dziadkowie zwykle uwielbiają spędzać czas z wnukami. Nierzadko są też nieodzowną pomocą dla zapracowanych rodziców. Dobra relacja międzypokoleniowa obu stronom daje wiele korzyści. Do rozległej ich listy można dopisać zachowanie przez starszych umysłu w dobrej formie.
Opieka nad wnukami to korzyści dla umysłu Z badań opublikowanych w magazynie „Menopause" wynika, że kobiety po , które poświęcają czas na opiekę nad wnukami, cechują się niższym ryzykiem i innych .

Jednocześnie ustalono, że „co dużo, to niezdrowo". Jeśli opieka nad dziećmi trwa przez pięć dni lub dłużej w tygodniu, babcie są zmęczone i stan ich zdrowia ulega pogorszeniu.

W ramach badań 186 kobiet w wieku 57 - 68 lat poddano trzem różnym testom oceny zdolności poznawczych. 120 pań było babciami. Ogólnie rzecz biorąc, babcie, które pomagały w opiece nad dzieckiem przynajmniej jeden dzień w tygodniu, zdobyły najwyższe wyniki testów, natomiast kobiety, które poświęcały na doglądanie wnucząt pięć lub więcej dni w tygodniu, wypadły znacząco słabiej.

Co więcej, babcie często pomagające przy wnukach uważały, że ich dzieci zbyt wiele oczekują od swych starszych matek. Naukowcy sugerują, że uczucie wykorzystywania wpływa na pogarszanie nastroju, a to z kolei ma wpływ na funkcjonowanie mózgu.

Wiele dotychczasowych badań dowiodło, że regularne interakcje społeczne mogą pomóc w zachowaniu zdrowia psychicznego. Przykładowo, w jednym z nich (opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences) odkryto, że kobiety i mężczyźni w starszym wieku, którzy spędzają dużo czasu bez towarzystwa członków rodziny, mieli o 26 procent wyższe ryzyko śmierci podczas siedmioletniego okresu niż osoby, które częściej spotykały się z innymi. Poza tym analizy wykazały, że utrzymywanie kontaktów w nowoczesny sposób, na przykład za pośrednictwem i innych mediów społecznościowych, może pomóc w szczęśliwszym i zdrowszym .

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy