Strona głównaRodzinaOto „sposób” na odmładzanie: posiadanie większej liczby dzieci

Oto „sposób” na odmładzanie: posiadanie większej liczby dzieci

Mówi się, że dzieci mogą przyprawiać o ból głowy i sprawić, że szybciej się osiwieje, najwyraźniej jednak coś przeciwnego wskazują dowody naukowe - okazuje się, że kobiety, które posiadają więcej potomstwa, wolniej się starzeją.
Oto „sposób” na odmładzanie: posiadanie większej liczby dzieci [fot. PublicDomainPictures from Pixabay]
Badanie przeprowadzone na Simon Fraser University pokazuje, że kobiety, które urodziły więcej dzieci, odznaczają się wolniejszym procesem na poziomie komórkowym.

Jak ustalono, panie będące matkami kilkorga dzieci mają dłuższe telomery niż kobiety bezdzietne czy mające jedno dziecko. Telomery to struktury, które przez pewien czas chronią komórki przed zniszczeniem - wraz z upływem lat skracają się i przestają je zabezpieczać, co prowadzi do coraz większych zaburzeń w organizmie, które przekładają się na szybkość procesu starzenia się i rozwoju różnych chorób. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższe telomery, tym i większe szanse na długowieczność.

W badaniach wzięło udział 75 kobiet z rdzennych społeczności wiejskich Gwatemali. Długość telomerów uczestniczek zmierzono dwukrotnie w odstępie 13 lat badając próbki śliny. Okazało się, że panie posiadające więcej dzieci odznaczają się dłuższymi telomerami.

Takie ustalenia są sprzeczne z innymi testami, w których wykazywano, że liczniejsze ciąże skutkują szybszym biologicznym starzeniem się. Według autorów nowych badań, dzieje się inaczej najprawdopodobniej dzięki estrogenowi, hormonowi, który jest w większych ilościach produkowany podczas ciąży i który działa niczym silny przeciwutleniacz chroniący przed skracaniem .

Pewną rolę mogą tu też odgrywać inne czynniki - np. otoczenie, w którym żyją uczestniczki badania, może wpływać na związek między ich wysiłkami reprodukcyjnymi a tempem starzenia się. Kobiety biorace udział w badaniu pochodziły ze społeczności, w których matki kilkorga dzieci, otrzymują większe wsparcie społeczne od swoich krewnych i przyjaciół, wyjaśniają autorzy. Takie wsparcie może oznaczać zwiększenie ilości energii metabolicznej, którą można przeznaczyć na zachowanie tkanek, a tym samym spowolnić proces starzenia się komórek, dodają uczeni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy