Strona głównaRodzinaPolacy: dobra rodzina to sukces życiowy

Polacy: dobra rodzina to sukces życiowy

Ponad połowa Polaków ma poczucie, że co najmniej w znacznej mierze osiągnęła życiowy sukces - wynika z sondażu CBOS. Ośmiu na dziesięciu Polaków ma poczucie, że przynajmniej w pewnej mierze odniosło w życiu sukces, w tym niemal co szósty twierdzi, że osiągnął go w pełni. Także co szósty nie ocenia dobrze swoich osiągnięć, uważając, że nie odniósł sukcesu nawet choćby w niewielkiej mierze.
Polacy: dobra rodzina to sukces życiowy [© Monkey Business - Fotolia.com] Czym jest sukces?

Jak wskazuje badanie, opinia na temat osiągnięcia w życiu sukcesu w dużej mierze zależy od tego, jak definiowany jest „sukces życiowy”.

Sukces najczęściej kojarzony jest z udanym życiem rodzinnym (29%). Dla blisko co piątego respondenta (18%) miarą sukcesu jest połączenie dobrej sytuacji rodzinnej, materialnej i ; rzadziej (6%) połączenie dobrego zdrowia, pracy i rodziny. Udane życie rodzinne traktowane jest przez zdecydowaną większość Polaków (52%) jako jedyny lub współwystępujący z innymi element życiowego sukcesu. Kolejnym, często wymienianym gwarantem satysfakcji, jest dobre zdrowie, wymieniane samodzielnie przez 10%, a dodatkowo w połączeniu z życiem rodzinnym i dobrą pracą przez 6% badanych (łącznie 16%). Jedna trzecia badanych (34%) jako jedyny – lub częściej, jako współwystępujący – składnik sukcesu życiowego podaje atrakcyjną pracę. Dobre warunki materialne wymieniane są same lub łącznie z innymi kryteriami przez 28% ankietowanych. Triadę – radość, szczęście, i spełnienie marzeń – kojarzy z sukcesem życiowym 8% badanych. Inne zapewniające życiowy sukces elementy wskazywane są już sporadycznie. Zaskakujący jest bardzo niski odsetek badanych wymieniających w tym kontekście dobre wykształcenie (2%).

Rodzina czyli sukces


Poczucie odniesienia pełnego lub znacznego sukcesu w życiu najczęściej towarzyszy badanym, którzy kojarzą go z udanym życiem rodzinnym (72%). Na kolejnym miejscu pod względem subiektywnego sukcesu są ci, którzy definiują sukces jako dobre zdrowie (62%). Blisko trzy piąte badanych (57%) rozumiejących życiowy sukces jako połączenie dobrego z dobrą pracą i zdrowiem, deklarowało jego osiągnięcie. Około połowy Polaków, którzy postrzegają sukces jako całe udane życie, dobre zdrowie oraz radość, szczęście i spełnienie marzeń, ma poczucie, że go osiągnęli. Na następnym miejscu lokuje się sukces rozumiany jako dobra praca, szczególnie występująca z udaną rodziną, zdrowiem lub warunkami materialnymi. Dobre warunki materialne nie są, jak się okazuje, domeną, w której bardzo często zyskujemy poczucie sukcesu, jeśli nie łączą się one z dobrą pracą i jednocześnie z dobrą rodziną. Można więc powiedzieć, że życiowy sukces osiągają w swym mniemaniu najczęściej osoby, które za jego podstawowy lub składowy czynnik uważają udane życie rodzinne.

Sukces przychodzi z wiekiem

Osiągnięcie życiowego sukcesu częściej deklarują niż mężczyźni oraz osoby starsze, które zakończyły działalność zawodową, odchowały dzieci, doczekały się wnuków i na ogół mają już za sobą życiowe osiągnięcia, jakkolwiek byłyby one definiowane.

Poczucie osiągniętego sukcesu wyraźnie zależy od wieku badanych. Im są oni starsi, tym częściej uważają, że osiągnęli sukces. Jest to zrozumiałe, bowiem w młodości stawiamy sobie wysokie wymagania, ale na ich spełnienie potrzebujemy czasu. Dotyczy to szczególnie spraw rodzinnych, zawodowych i materialnych. Nie jest też wykluczone, że z wiekiem maleją nasze aspiracje.

Wprawdzie Polacy rzadko uważają wykształcenie za kryterium sukcesu, to jednak najczęściej ze swoich życiowych osiągnięć zadowoleni są absolwenci szkół wyższych. Im niższy poziom wykształcenia, tym rzadziej deklarowane jest poczucie osiągnięcia życiowego sukcesu. Niemniej nawet osoby najsłabiej wykształcone stosunkowo często mają poczucie pełnego lub znacznego sukcesu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć