Strona głównaRodzinaPóźne rodzicielstwo zwiększa ryzyko autyzmu potomstwa

Późne rodzicielstwo zwiększa ryzyko autyzmu potomstwa

Wiek rodziców wypływa na ryzyko wystąpienia autyzmu u dziecka- donoszą amerykańscy naukowcy. Teza ta poparta jest wynikami obserwacji około 133,000 dzieci.
Naukowcy, którzy szukając przyczyn zachorowań na autyzm przyglądali się różnym potencjalnym czynnikom, doszli do wniosku, iż głębszego zbadania wymaga wpływ wieku rodziców na zachorowalność potomstwa. Interesującym jest fakt, że na stan zdrowia dziecka wpływa zarówno wiek ojca jak i matki.

Autyzm to choroba objawiająca się przede wszystkim zaburzeniami w budowaniu relacji społecznych i komunikacji międzyludzkiej. Szacuje się, że na 150 dzieci przypada jedno chore, jednak proporcje te zmieniają się w zależności od wieku rodziców. W przypadku matek, które przekroczyły 40- ty rok życia ryzyko na poczęcie dziecka dotkniętego autyzmem jest wyższe o 30% niż w przypadku matek przed 30- tym rokiem życia. Ukończenie 40 lat przez ojca zwiększa szansę na wystąpienie autyzmu o połowę. Oznacza to, iż w przypadku młodych rodziców 1 na 156 dzieci jest dotknięte autyzmem, w sytuacji, gdy na rodzicielstwo decydują się osoby dojrzałe proporcja ta zmienia się na, tyle, że na 123 zdrowych dzieci przypada jedno chore.

W przypadku kobiet wiek nie tylko zwiększa prawdopodobieństwo urodzenia chorego dziecka, ale może być też przyczyną powikłań okołoporodowych.

Marta Wasiak / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy