Strona głównaRodzinaProfesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby

Profesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby

Doświadczenie śmierci bliskiej osoby jest jednym z najbardziej traumatycznych w życiu. Choć proces „powrotu do zdrowia" został przeanalizowany i opisany przez ekspertów, dla tego, kto znalazł się w takiej sytuacji, bez znaczenia wydaje się teoretyczna wiedza. Realnie odczuwany ból i żal zdają się wypełniać rzeczywistość. Przebieg żałoby jest bardzo zindywidualizowany, ale czasem warto poszukać profesjonalnej pomocy.
Profesjonalna pomoc bywa potrzebna, by przebyć proces żałoby [© JPagetRFphotos - Fotolia.com] „Poszukiwałam w Internecie artykułów na temat radzenia sobie żalem po śmierci bliskiej osoby i trafiłam na liczne, dokładnie opisujące proces żałoby. Tego rodzaju tekst znalazłam także na waszej stronie Wydaje mi się jednak, że w moim przypadku kolejne etapy odczuwania żalu nie następują", pisze Amanda, czytelniczka seniorlivingabout. com.

„Moja mama zmarła w 2008 roku i wciąż odczuwam ból. W miesiąc po jej śmierci dowiedziałam się, że jestem w ciąży z moim pierwszym dzieckiem i myślałam tylko o tym, że ono nigdy nie pozna babci. Mama była swego rodzaju „spoiwem" dla całej rodziny, teraz wydajemy się sobie obcy. Ta strata ma również wpływ na stosunki z moimi przyjaciółmi i związek partnerski. Łatwo wpadam w gniew, ciągle się złoszczę i nie wiem, jak znaleźć sposób na pozbycie się tych uczuć. Chyba potrzebuję dokładniejszego przewodnika, by poradzić sobie z bólem," pisze Amanda.

Taka postawa nie stanowi wyjątku. Wiele osób, które doświadczyły utraty kogoś drogiego ich sercu, ma wrażenie, że nic się nie zmienia, a upływający czas nie łagodzi bólu. „Proces żałoby przebiega odmiennie dla różnych ludzi. Niektórzy przechodzą do fazy akceptacji szybciej niż inni, ale wraz z upływem czasu każdy powinien zacząć odczuwać poprawę samopoczucia," odpowiada terapeutka i doradczyni Sharon O'Brien.

To nie znaczy, że przestajesz się odczuwać smutek lub zapominasz o zmarłym. To oznacza zaś, że przychodzi moment rozpoznawania na nowo swoich potrzeb i organizowania swojego życia w nowej rzeczywistości.

Jeśli jednak odczuwasz któryś, z poniżej opisanych symptomów przez wiele miesięcy, bądź lat po stracie bliskiej osoby, może być to równoznaczne z zatrzymaniem się na pewnym etapie wspomnianego procesu lub depresją. Do tych objawów należą:

- spędzanie znacznej części czasu na rozmyślanie o stracie i zapominanie o codziennych obowiązkach;

- utrata zainteresowania dotychczasowymi aktywnościami i znajomościami;

- poczucie winy w przypadku lepszego nastroju; traktowanie dobrego samopoczucia jako zdrady wobec osoby zmarłej.

Żal po stracie kogoś bliskiego jest normalnym zjawiskiem. Jeśli jednak żałobnik nie czuje żadnych zmian, a gniew, smutek i poczucie beznadziei ciągle go dręczą, może potrzebować profesjonalnej pomocy. O'Brien w takich sytuacjach proponuje zasięgnąć parady psychologa lub terapeuty.Warto znaleźć osobę, która pomoże przebyć proces żałoby. Można zacząć od zapisania się do Poradni Zdrowia Psychicznego NFZ w swoim rejonie. Można też skorzystać z pomocy lekarza lub psychologa przyjmującego prywatnie. Polecany jest wybór osoby specjalizującej się w pomocy ludziom, którzy przechodzą żałobę. Warto też zorientować się czy w okolicy odbywają się terapie grupowe. Niektórzy lepiej czują się w towarzystwie pacjentów mających podobne problemy.
Umiejętność przyznania, że konieczna jest pomoc z zewnątrz, stanowi pozytywny krok ku wyzwoleniu się z permanentnego poczucia gniewu, smutku, niechęci, apatii.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy