Strona głównaRodzinaPrzemoc w rodzinie powodem do rozwodu

Przemoc w rodzinie powodem do rozwodu

Polacy coraz częściej akceptują rozwody – wynika z sondażu CBOS. Mimo to, zjawisko nadal budzi wiele kontrowersji. Zwolennicy rozwodów stanowią jednak już grupę dwukrotnie większą liczebnie niż ich przeciwnicy. Jako argument do wystąpienia o rozwód Polacy najczęściej wymieniają brutalne traktowanie członków rodziny przez jednego z małżonków, opuszczenie rodziny oraz alkoholizm męża lub żony.
Przemoc w rodzinie powodem do rozwodu [© JPC-PROD - Fotolia.com] W Polsce zdecydowani zwolennicy rozwodów stanowią grupę dwukrotnie większą liczebnie niż ich zagorzali przeciwnicy. Obecnie jedynie co ósmy ankietowany (13%, od 2008 roku spadek o 2 punkty) bezwzględnie nie aprobuje rozwodów, co czwarty zaś (26%, wzrost o 6 punktów) wychodzi z założenia, że jeśli oboje małżonkowie zdecydują się na rozwiązanie swojego małżeństwa w drodze postępowania sądowego, nie powinni mieć ku temu żadnych przeszkód. Największą grupę badanych (56%, spadek o 6 punktów) stanowią umiarkowani zwolennicy rozwodów, którzy choć generalnie ich nie popierają, to w pewnych sytuacjach uznają za dopuszczalne. Tylko nieliczne osoby nie potrafiły zająć stanowiska w tej kwestii (3%) lub miały inne zdanie na ten temat (2%).

Stosunek do w największym stopniu różnicują religijność mierzona uczestnictwem w praktykach religijnych oraz poglądy polityczne. Istotne znaczenie w tym względzie ma również stan cywilny respondentów. Najbardziej liberalne podejście do rozwodów mają osoby rozwiedzione lub będące w separacji, z kolei najbardziej restrykcyjni pozostają wdowcy i wdowy.

Akceptacja rozwodów zwykle też jest tym częstsza, im większa miejscowość zamieszkania respondentów oraz im wyższy poziom ich wykształcenia. Stosunkowo częściej niż inni wyrażają ją również osoby w wieku od 25 do 44 lat, pracownicy administracyjno-biurowi, bezrobotni oraz pracownicy usług. Natomiast bezwzględnym brakiem usprawiedliwienia rozwodów – poza osobami praktykującymi religijnie kilka razy w tygodniu – najczęściej cechują się osoby wieku powyżej 64 lat, z wykształceniem podstawowym oraz statusem lub rencisty.

Kiedy rozwód?

Zdaniem Polaków sytuacje stanowiące wystarczający powód do rozwiązania małżeństwa to przede wszystkim: przez jednego z małżonków (95% wskazań), opuszczenie rodziny (86%) oraz alkoholizm męża lub żony (75%). Dwie trzecie ankietowanych za wystarczającą przyczynę rozwiązania małżeństwa uznaje (65%), a niespełna trzy piąte wymienia w tym kontekście niezgodność charakterów małżonków (57%) oraz ich niedopasowanie seksualne (59%).

Rzadziej do argumentów mogących przemawiać za rozwodem zaliczane są: choroba psychiczna (40%) lub weneryczna (37%) współmałżonka oraz niemożność posiadania dzieci przez jedną z osób pozostających we wspólnym związku małżeńskim (22%). Jedynie w tych trzech przypadkach dezaprobata rozwodu jest częstsza niż zgoda na rozwiązanie małżeństwa.

Przeciwni, ale…

Jednak nawet osoby określające się jako bezwzględni przeciwnicy uważają, że w rzeczywistości niektóre sytuacje mogą, mimo wszystko, usprawiedliwiać decyzję o rozwiązaniu małżeństwa. Aż 84% osób deklarujących się jako zdecydowani przeciwnicy rozwodów, za wystarczający powód do rozwodu uznało brutalne traktowanie rodziny przez jednego z małżonków. Dwie trzecie badanych z tej grupy jako argument za rozwiązaniem małżeństwa wskazało opuszczenie rodziny przez jednego z małżonków (68%) oraz męża lub żony (65%), a mniej więcej połowa uznała, że usprawiedliwieniem decyzji o rozwiązaniu małżeństwa może być zdrada małżeńska (53%) lub niedobranie seksualne (46%). Dwie piąte wymieniło w tym kontekście niezgodność charakterów małżonków (40%), jedna trzecia chorobę psychiczną (33%) lub weneryczną (31%) współmałżonka, a niemal co piąty uznał rozwód za dopuszczalny w przypadku bezpłodności jednego z partnerów (18%).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy