Strona głównaRodzinaRozwód rodziców przyczyną myśli samobójczych u dorosłych dzieci?

Rozwód rodziców przyczyną myśli samobójczych u dorosłych dzieci?

Powszechnie wiadomo, że rozwód rodziców ma ogromny wpływ na rozwój dzieci. Negatywne oddziaływanie rozstania rodziców nie ustępuje jednak wraz z osiagnięciem przez pociechy dorosłości - jako osoby dorosłe dzieci rozwodników zmagają się z różnymi problemami, m. in. częściej doświadczają myśli samobójczych.
Rozwód rodziców przyczyną myśli samobójczych u dorosłych dzieci? Z badań University of Toronto w Kanadzie wynika, że dorosłe dzieci rozwodników częściej rozważają samobójstwo niż osoby z trwałych rodzin.

Uczeni zaprosili do badań 6,647 osób dorosłych, z których 695 przeżyło rozwód rodziców przed ukończeniem 18 roku życia. Okazało się, że mężczyźni z rozwiedzionych rodzin byli trzykrotnie bardziej narażeni na myśli samobójcze niż panowie z rodzin pełnych. Dorosłe córki rozwodników miały o 83% większe prawdopodobieństwo zmagania się z myślami samobójczymi niż ich rówieśniczki, które nie doświadczyły rozpadu związku rodziców.

Związek między i myślami samobójczymi był szczególnie silny w rodzinach, w których dzieci doświadczały takich stresorów, jak uzależnienie rodziców, przemoc fizyczna, bezrobocie opiekunów. W przypadku kobiet, które nie miały takich negatywnych doświadczeń w dzieciństwie, relacja między rozwodem rodziców i myślami samobójczymi nie była już znacząca. Jednak w przypadku braku tych stresorów w dzieciństwie, mężczyźni, którzy doświadczyli rozwodu rodziców, mieli dwukrotnie wyższe ryzyko rozważania w jakimś momencie życia w porównaniu do mężczyzn z pełnych rodzin.

Wyniki badań sugerują, że związek między rozwodem rodziców a myślami samobójczymi jest odmienny dla mężczyzn i kobiet. Rozstanie rodziców silniej oddziałuje synów niż córki. Opisywana relacja pozostała w mocy także po uwzględnieniu innych czynników mogących mieć wpływ na mysli samobójcze, takich jak status społeczno-gospodarczego czy depresja. Kobiety, których rodzice wzięli rozwód, nie były szczególnie narażone na myśli samobójcze, o ile nie były jednocześnie narażone w dzieciństwie na przemoc fizyczną lub obserwację uzależnienia rodziców.

Uczeni nie są pewni, dlaczego rozwód rodziców silniej oddziałuje na mężczyzn. Sądzą, że może to wynikać z częstego osłabienia kontaktów dzieci z ojcem po rozstaniu rodziców. Wcześniejsze badania wykazały zaś, że brak ojca szczególnie niekorzystnie wpływa na rozwoj chłopców, co może miec implikacje w dorosłym życiu, m. in. w postaci zmagania się z i myślami samobójczymi.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 19:21:38, 24-07-2012 ~gość: 188.47.68.xxx

    niezgadzam się tym co tu napisali bzdury , co mają dzieci do rozwodu rodziców to raczej więzi między partnerami mają tutaj znaczenie a nie dzieci Boże zostawcie te biedne dzieci
  • 08:20:33, 30-07-2012 cha_ga

    "co maja dzieci do rozwodu rodziców"? - bzdury piszesz gosciu, mają i to bardzo wiele...
  • 17:33:19, 08-08-2012 Romy

    Zależy jaki związek emocjonalny jest w chwili, kiedy następuje rozwód. Czy razem mieszkają, spędzają dużo ze sobą czasu itp.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • eGospodarka.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy