Strona głównaRodzinaSandwich generation - pokolenie, które dba o całą rodzinę

Sandwich generation - pokolenie, które dba o całą rodzinę

Sandwich generation, to pokolenie, do którego należą osoby posiadające starzejących się rodziców i dorastające dzieci. Liczba jego członków zaś, tj. osób w wieku pięćdziesięciu kilku czy sześćdziesięciu kilku lat, rośnie (to wynik znacznego przyrostu naturalnego sprzed kilku dekad), znaczące zatem stają się problemy specyficzne dla tejże generacji. Co ich trapi? Zwykle znajdują się w finansowych i emocjonalnych „kleszczach", pisze Sharon O'Brien na seniorlivingabout.com.
Przedstawiciele sandwicz generation ponoszą jednocześnie koszty związane z opieką nad sędziwymi rodzicami i finansowo pomagają swoim dzieciom, które rozpoczynają samodzielne dorosłe życie. Doświadczają też emocjonalnych rozterek z powodu z powodu wszelkich kłopotów rodziców (którzy zwykle zwracają się o pomoc do swych dojrzałych dzieci) i problemów dorastających dzieci (które szukają wsparcia i zrozumienia ze strony doświadczonych rodziców).

Snadwich generation - nowe zjawisko

Pokolenie „kanapkowe" czy „przegubowe" - tak w języku polskim można oddać określenie „sandwich generation" - jest nowym zjawiskiem. Jego specyfika była dotąd nieznana, ponieważ panowały inne trendy demograficzne.

W wyniku rozwoju medycyny zwiększa się długość życia i wielu spośród „świeżo upieczonych" emerytów lub osób w wieku okołoemerytalnym staje przed koniecznością zapewnienia opieki swym starszym rodzicom. Sami wykonują czynności pielęgnacyjne, bądź też współfinansują pobyt sędziwych członków rodziny w domu opieki. Jednocześnie posiadaj studiujące lub poszukujące swej pierwszej czy drugiej pracy dzieci, więc chcą pomóc im „stanąć na nogi". Właśnie sprawowaniu opieki nad dwiema wspomnianymi generacjami - starszą i młodszą - opisywane pokolenie zawdzięcza swą nazwę: „sandwicz generation".

Trochę danych statystycznych

Według danych Journal of Financial Service Professionals, na początku XX wieku 4 do 7% ludzi w wieku powyżej sześćdziesięciu lat posiadało przynamniej jednego żyjącego rodzica, dziś to niemal 50%. Ludzie, którzy podejmują opiekę nad swoimi sędziwymi rodzicami, bezpośrednio poznają emocjonalne, fizyczne i finansowe aspekty starości, są bardziej świadomi własnej śmiertelności, konfrontują przekonania na temat wieku starszego z doświadczeniem przeżywania starości przez swych rodziców.

To jednak tylko część snutej opowieści. Jeśli chodzi o zależność młodszego pokolenia od rodziców, zmiany nastąpiły w bardzo szybkim tempie. W 1990 roku około 25% dorosłych w wieku 18-24 lata mieszkało z rodzicami, w 2000 roku odsetek ten wyniósł 52% i ciągle rośnie. Summa summarum, wzrasta liczba ludzi odpowiedzialnych zarówno za starsze, jak i młodsze pokolenie.

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 17:22:51, 24-04-2014 ~gość: 89.76.223.xxx

    "Snadwich generation - nowe zjawisko"? Autorce polecam sprawdzanie artykułów pod kątem literówek i rozeznanie się w prawdziwym życiu, bo zjawisko nie jest ani zaskakujące, ani nowe. Taktyka powtarzania tego samego tylko innymi słowami też nie zadziałała. Bardzo słaby artykuł.
    ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy