Strona głównaRodzinaSpędzaj czas ze swoją mamą lub babcią - dzięki temu będzie dłużej żyła

Spędzaj czas ze swoją mamą lub babcią - dzięki temu będzie dłużej żyła

Najcenniejsze, co możesz dać bliskim, to swój czas. Spędzanie czasu z tymi, na których ci zależy, jest dobre i dla ciebie, i dla nich. Dzięki twojej częstej obecności rodzice czy dziadkowie naprawdę mogą żyć dłużej.
Już sama obecność bliskich ma dobroczynny wpływ na starszych ludzi. Częste odwiedziny mogą wręcz wydłużyć życie twojej mamy czy babci, mówią badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco.

Towarzystwo innych samo w sboie pomoże wydłużyć życie osób starszych i poprawić jego jakość. Badania przeprowadzone z udziałem 1600 osób w średnim wieku 71 lat wykazały, że osoby, które były samotne, cechowały się wyższym wskaźnikiem śmiertelnosci w danym okresie niż ci, którzy często mieli towarzystwo. Jakkolwiek ma wpływ na każdego, szczególnie źle znoszą ją ludzie starsi.

Człowiek to „animal sociale" (łac. zwierzę społeczne) i każdy z nas potrzebuje obecności innych ludzi, nawet jeśli od czasu do czasu lubimy pobyć sami. Jest to jeden z aspektów, dla których domy opieki, choć bywają postrzegane negatywnie, dają pensjonariuszom ważne emocjonalne korzyści, po prostu w takich ośrodkach osoby starsze nie są samotne. W grupie rówieśników łatwiej tworzyć nowe więzi i trudniej czuć się osamotnionym.

„Wnosisz większe doświadczenie do swoich przyjaźni, kiedy jesteś starszy. Wiesz, co jest warte walki, a co nie ma sensu się spierać", mówi prof. Rosemary Bliezner z Virginia Tech. Seniorzy są też świetnymi przyjaciółmi ludzi młodszych - mają więcej , służą swoją mądrością życiową i są bardziej wyrozumiali.

Problem samotności jest coraz powszechniejszy ze względu na współczesny styl życia. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dzieci i wnuki relatywnie rzadko prowadziły życie z dala od , teraz bardzo często wyprowadzają się do innego miasta czy wyjeżdżają za granicę.

Z badań wynika, że ludzie w Polsce zwykle czują się odpowiedzialni za swoich starszych rodziców, niemniej obserwuje się, że częściej seniorzy mogą liczyć na pomoc w postaci , podwiezienia do lekarza czy posprzątania w domu niż na dłuższą pogawędkę...

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X