Strona głównaRodzinaSynowa kontra teściowa: tych 10 rzeczy chce ci powiedzieć żona syna

Synowa kontra teściowa: tych 10 rzeczy chce ci powiedzieć żona syna

Podobno relacje pomiędzy teściową i synową należą do jednych z najtrudniejszych. Wszystko dlatego, że z jednej strony matkom dorosłych synów często trudno jest zmienić rodzaj troski o nich i „oddać pole", z drugiej zaś strony młode mężatki odczuwają (choćby fikcjną) presję, by współtworzyć dom bliski atmosferze rodziny męża, więc czują się obserwowane i oceniane przez teściowe.
Synowa kontra teściowa: tych 10 rzeczy chce ci powiedzieć żona syna [Fot. Monkey Business - Fotolia.com]
Można by wymieniać wiele czynników wpływających na kształtowanie się stosunków synowych i teściowych i chociaż każdy z tych układów jest swoisty, daje się dostrzec pewne powszechne uwagi, pretensje, wskazówki i żale... Oto zestaw najczęściej wskazywanych przez młodsze kobiety kłopotów z matkami ich mężów.

Zapytane o komunikat, który najcześciej chiałaby przekazać swoim , synowe najczęściej odpowiadają:

 1. „Nie jestem tobą. Mam inne doświadczenia, plany, marzenia, wreszcie sposoby na codzienne funkcjonowanie, więc nie oczekuj, że mój dom będzie odzwierciedleniem twojego."
 2. „Twoja opinia się liczy, ale nie jest rozstrzygająca. Nie sądź, że zawsze masz rację i powinniśmy skorzystać z twoich rad."
 3. „Pochwal mnie. Przestań nieustannie krytykować czy znacząco milczeć. Zauważaj dobre rzeczy, doceń zorganizowanie rodzinnego spotkania, ofertę zrobienia zakupów, etc."
 4. „Twoje dziecko nie jest ideałem, nie powinnaś zawsze stawać po jego stronie. Najlepiej zaś powstrzymaj sie przed ingerencją w nasze małżeńskie sprawy."
 5. „Zwróć uwagę na formę swoich wypowiedzi. Nie badź protekcjonalna, nie rozkazuj. To, jak odbiorę twoje opinie, w dużej mierze zależy od doboru słów i tonu głosu."
 6. „Bądź bardziej wyrozumiała. Masz za sobą o wiele więcej lat doświadczeń w tworzeniu relacji z mężem i dziećmi, ja się tego dopiero uczę."
 7. „Nie próbuj wymuszać na synu, by wybierał między tobą a mną. Nasze konflikty powinnyśmy rozwiązywać same, bez pośredników a szczególnie bez włączania w nie twojego syna".
 8. „Postaraj się o dobrą relację ze mną. Nie odwiedzaj nas jedynie po to, by utrzymać kontakty z synem i . Nie traktuj mnie jako dodatku do rodziny, jestem jej członkiem i tak zostanie, więc zadbaj również o to, abyśmy się ."
 9. „Nie rywalizuj z moją rodziną. Nie staraj się udowodnić, że twoje małżeństwo jest lepsze niż moich rdziców, a twoje dzieci bardziej utalentowane niż moje rodzeństwo. Powinnyśmy być w jednej drużynie, nie musimy ze sobą współzawodniczyć."
 10. „Pomóż mi. Zajmij się czasem wnukami, zaproś na weekendowy obiad. Codzienne obowiazki, w pracy i domu, sprawiają, że nie mam zbyt dużo wolnego czasu, więc docenię możliwość jego wydłużenia."

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Aktywni 50+
 • Kosciol.pl
 • eGospodarka.pl
 • Oferty pracy