Strona głównaRodzinaTrudne relacje z rodziną niszczą zdrowie

Trudne relacje z rodziną niszczą zdrowie

Z badania opublikowanego przez Amerykańskie Towarzystwo Psychologiczne wynika, że napięte relacje z rodzicami, rodzeństwem czy dalszą rodziną mogą być bardziej szkodliwe dla zdrowia niż problemy ze współmałżonkiem.
Trudne relacje z rodziną niszczą zdrowie  [fot.  Foundry Co from Pixabay]
„Odkryliśmy, że rodzinny klimat emocjonalny silnie oddziaływał na ogólny stan zdrowia, w tym na rozwój lub pogorszenie chorób przewlekłych, takich jak i , w ciągu dwóch dekad wieku średniego", mówi dr Sarah B. Woods z Uniwersytetu w Teksasie. „W przeciwieństwie do poprzednich badań, które pokazywały, że w związku mają znaczący wpływ na zdrowie fizyczne, nie uzyskaliśmy takich wyników", dodaje dr Woods.
Zwykle uczeni koncentrują się na związkach, zwłaszcza na małżeństwach, zakładając, że prawdopodobnie mają one silniejsze oddziaływanie na zdrowie - mówi Woods. Teraz jednak postanwiono sprawdzić, siłę powiązań między rodziną i partnerami a zmieniajacym się stanem zdrowia.
Do badań zaproszono niemal 3 tysiące osób, które regularnie zdawały sprawę z relacje z rodziną pochodzenia i wspołmałżonkami. Na początku analiz średnia wieku badanych wynosiła 45 lat. Zdrowie oceniano na podstawie ogólnej liczby chorób przewlekłych uczestników, takich jak udar, bóle głowy i dolegliwości żołądkowe, które wystąpiły w ciągu 12 miesięcy przed każdym z trzech okresów zbierania danych.

Jak odkryto, silniejsze obciążenie w relacjach rodzinnych wiązało się z większą liczbą chorób przewlekłych i gorszą oceną dekadę później, podczas kolejnych etapów zbierania danych.

Nie potwierdzono istotnego wpływu relacji w związku na stan zdrowia. Jak sądzą autorzy, prawdopodobnie wynika to z tego, że kiepskie małżeństwa częściej się rozpadają, natomiast kontakty z członkami rodziny pochodzenia, nawet jeśli cechują się wieloma konflikatmi, trwają dłużej i zazwyczaj w mniejszym lub większym stopniu są utrzymywane.

Zdecydowana większość uczestników miała żyjących rodziców lub rodzeństwo, a zatem ich związek z małżonkiem był zwykle krótszy niż relacje z tymi członkami rodziny. Dlatego intensywność emocjonalna tych relacji może być większa, do tego stopnia, że ma istotniejszy wpływ na zdrowie i samopoczucie.
W przypadku ludzi, którzy już cierpią na przewlekłą chorobę, negatywny klimat emocjonalny w rodzinie może pogorszyć stan zdrowia i odwrotnie, wspierający członkowie rodziny mogą pomóc poprawić zdrowie, mówią autorzy badań.

O badaniach napisano w Journal of Family Psychology.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Ból, bóle głowy - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Na bóle głowy skarży się aż 70 procent Polaków. Dolegliwości te mogą być spowodowane przez szereg przyczyn - fizycznych, chemicznych, psychicznych, bakteriologicznych, neurologicznych. Ich zidentyfikowanie jest jednak bardzo istotne ze względu na podjęcie odpowiedniego leczenia. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • eGospodarka.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy