Strona głównaRodzinaŻałoba grozi zawałem

Żałoba grozi zawałem

Śmierć bliskiej osoby to ogromna trauma. Nie jest krótkotrwałym dramatem, ale wpływa na wiele aspektów całego dalszego życia, w tym zdrowie fizyczne. Uczeni odkryli, że żałoba znacznie zwiększa ryzyko zawału serca.
Żałoba grozi zawałem Za pomocą kwestionariusza Social Readjustment Rating Scale określa się poziom nasilenia stresu. Określonym zdarzeniom przypisano daną ilość punktów, a ich zsumowanie umożliwia określenie ryzyka wystąpienia poważnej choroby wywołanej natężeniem stresu. Wśród najczęstszych dolegliwości związanych z doświadczaniem nadmiernego stresu są m. in.: choroby psychiczne, zaburzenia wydolności organizmu, zawał serca. Już 50-199 jednostek stresu oznacza 37% ryzyko wystąpienia poważnej choroby. Śmierć współmałżonka plasuje się najwyżej na opisywanej skali - powoduje stres o wartości 100 punktów.

Jak odkryli uczeni, u osób, które straciły bliską osobę, ryzyko zawału serca zwiększa się o 21 razy w ciągu 24 godzin od tej śmierci. W przeciągu tygodnia od śmierci kogoś bliskiego, doświadczający takiej sytuacji człowiek jest osiem razy bardziej narażony na zawał niż normalnie. Ryzyko to powoli zmniejsza się z czasem, ale pozostaje podwyższone przez pierwszy miesiąc żałoby.

- Niektórzy opisywana korelację wyjaśniliby mówiąc, że złamane serce związane z żalem po starcie bliskiej osoby prowadzi do zmian fizjologicznych - mówi dr Murray Mittleman, autor badań.

W badaniach, których wyniki opublikowano na łamach magazynu "Circulation", wzięło udział 2 tysiące osób, które doświadczyły zawału serca. Naukowcy pytali pacjentów o sytuacje potencjalnie wyzwalające zawały, w tym o utratę kogoś bliskiego w określonym czasie przed nastąpieniem ataku i znaleźli solidne dowody na to, że żałoba może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia.

- Żałoba i smutek są związane z intensywnym uczuciem lęku i gniewu, a te okazały się być związane ze zwiększeniem częstości akcji serca i podwyższeniem ciśnienia krwi, to zaś podnosi ryzyko powstania zakrzepów, które mogą prowadzić do zawału serca - wyjaśniła Elżbieta Mostofsky, współautorka badań.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Umierać po ludzku
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy