Strona głównaRodzinaZrozumieć wnuki strona 3 / 3

Zrozumieć wnuki

strona 3 / 3

Zrozumieć wnuki [© Yuri Arcurs - Fotolia.com]
Faza 5: 13 – 20 lat
Tożsamość

  • Czym jest tożsamość?
Według Eriksona w trakcie tej fazy młody człowiek stara się zintegrować swoją tworząc kilka ról: dziecka, siostry bądź brata, ucznia, sportowca, pracownika, etc. Podstawowe kwestie, jakie go nurtują, to „kim jestem?’ i „kim będę?” To czas, kiedy młodzież stoi pomiędzy dzieciństwem a dorosłym życiem.

  • Co jest niezbędne do prawidłowego rozwoju w tej fazie?
Człowiek potrzebuje przekonania, że jest nosicielem sobie tylko właściwych cech. W poszukiwaniu tego, co jest danej jednostce właściwe, z czym ona czuje się najlepiej, niektórzy nie są w stanie sobie poradzić. Młodzi ludzie, poszukując swej tożsamości, nierzadko wstępują do sekt religijnych, organizacji militarnych, zrzeszeń opartych na nienawiści i wielu przeróżnych grup, które wydają im się ofiarowywać coś cennego, niepowtarzalnego. Osoba w tym wieku potrzebuje akceptacji, zrozumienia, dowartościowania i okazji do sprawdzania swoich możliwości.

  • Jak mogą pomóc dziadkowie?
Przede wszystkim muszą znaleźć czas na wysłuchanie swych wnuków i nie osądzać ich przedwcześnie. Wnuki najczęściej ufają swoim dziadkom i zwierzają im się ze spraw, które dla rodziców pozostają tajemnicą. Warto uszanować to zaufanie i dzięki niemu mieć wpływ na swych podopiecznych. Młody człowiek powinien wiedzieć, że może liczyć na dziadków- na ich poparcie i obiektywną ocenę sytuacji. W spornych sytuacjach nie należy mówić źle ani o rodzicach do wnuków, ani o wnukach do rodziców, takie zachowanie bowiem tylko pogarsza napiętą atmosferę.

W charakteryzowanym etapie rozwoju większość dziadków jest mniej zaangażowanych w życie swych wnuków niż w etapach poprzednich. A jednak warto dawać znać o swej trosce, nawet jeśli młodzi ludzie wydają się być niezmiernie zajęci, bo naprawdę potrzebują wsparcia i świadomości, że mają po swojej stronie kogoś doświadczonego i kochającego ich.
Strony : 1 2 3
 

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy