Strona głównaRodzinaArchiwa rodzinne tematem Dni Otwartych w Archiwach Państwowych

Archiwa rodzinne tematem Dni Otwartych w Archiwach Państwowych

Tematem przewodnim tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archiwów są archiwa rodzinne. Od dziś do 9 czerwca archiwa państwowe w ponad 40 miastach Polski organizują Dni Otwarte. Najwięcej archiwów otworzy swoje podwoje w sobotę, 7 czerwca.
Dni Otwarte odbędą się m.in. w Warszawie, Kielcach, Lublinie, Opolu a także w Bochni, Kutnie, Kraśniku i Suwałkach. W ich ramach będzie można wziąć udział w warsztatach z czytania źródeł historycznych i konserwacji dokumentów oraz uzyskać poradę jak dbać o rodzinne archiwa i prowadzić badania nad . Ponadto archiwa przygotowały wystawy, prezentacje i spotkania związane z historią miast i regionów.

Będą odbywały się konkursy i zajęcia dla najmłodszych. Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.- Organizując Dni Otwarte w archiwach państwowych pragniemy zaprezentować niezwykle różnorodny i interesujący świat naszego dziedzictwa dokumentacyjnego oraz zaprosić do odkrywania zawartych w nim historii. Archiwiści będą udzielać praktycznych porad dotyczących sposobów gromadzenia rodzinnych i instytucji oraz organizacji społecznych. Pomagać będziemy w odczytywaniu zapisów z odległej przeszłości i doradzać, jak przygotować się i prowadzić we własnym zakresie badania historyczne. Serdecznie zapraszając w tych dniach do archiwów państwowych wyrażam nadzieję, że wizyty w nich na długo zapadną w pamięci i przyczynią się do powstania nowych zainteresowań - mówi Prof. Władysław Stępniak Naczelny Dyrektor Archiwów Państwowych.

fot. Archiwa PaństwoweMiędzynarodowy Dzień Archiwów został ustanowiony w 2008 r. podczas 16. Międzynarodowego Kongresu Archiwów w Kuala Lumpur na pamiątkę utworzenia 9 czerwca 1948 r. w Paryżu Międzynarodowej Rady Archiwów - organizacji pozarządowej mającej na celu upowszechnianie dostępu do światowych zasobów archiwalnych. Tego dnia archiwa na całym świecie przypominają o swojej misji i znaczeniu dla zbiorowej pamięci narodów i społeczeństw. W 2013 roku Międzynarodowy Dzień Archiwów obchodzony był w 24 krajach Europy, Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

W Polsce działa 30 archiwów państwowych o zasięgu regionalnym oraz 3 archiwa centralne z siedzibami w Warszawie. Są to: Archiwum Główne Akt Dawnych - przechowujące akta władz centralnych i archiwa rodowe powstałe do 1918 r., Archiwum Akt Nowych - gromadzące akta wytworzone po 1918 roku przez władze centralne, instytucje i stowarzyszenia o charakterze ogólnopolskim oraz spuścizny po wybitnych działaczach politycznych i społecznych oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe, które przechowuje dokumentację foto- i fonograficzną oraz filmową powstałą od początków XX w. Narodowe Archiwum Cyfrowe pełni również funkcję centrum kompetencji w zakresie digitalizacji materiałów archiwalnych, prowadzi Centralne Repozytorium Cyfrowe, w którym są przechowywane elektroniczne kopie dokumentów archiwalnych oraz zarządza serwisem www.szukajwarchiwach.pl, w którym są publikowane. W czerwcu liczba skanów udostępnionych w serwisie, w większości aktów stanu cywilnego i ksiąg metrykalnych, przekroczy 11 mln.

Wstęp na wszystkie spotkania jest wolny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy