Strona głównaRodzinaBabcia, niania, żłobek? Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem po urlopie wychowawczym?

Babcia, niania, żłobek? Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem po urlopie wychowawczym?

W życiu każdych młodych rodziców przychodzi ten dzień, kiedy urlop macierzyński, macierzyński lub wychowawczy się kończy i będą musieli wrócić do swoich obowiązków zawodowych, do pracy, codziennych zadań. Staną wtedy zapewne przed wielkim dylematem: komu powierzyć opiekę nad własnym dzieckiem? Czy posłać je do żłobka, zatrudnić nianię, a może najlepszym wyjściem okaże się zaangażowanie babci do opieki?
Babcia, niania, żłobek? Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem po urlopie wychowawczym? [fot.niania.pl] Podjęcie tak istotnej decyzji musi być niezwykle rozsądnie przemyślane, nie warto narażać dziecka na częste zmiany naszych - dorosłych - decyzji: w jednym tygodniu przyjdzie jedna opiekunka, w kolejnym dziecko będzie musiało przyzwyczaić się do innej osoby, a za kilka dni i tak trafi do przepełnionego żłobka.

Czasami podjęcie jednej z naturalniejszych decyzji - poproszenie osoby bliskiej - babci lub - aby zajmowała się dzieckiem jest jedną gorszych możliwości. Dziadkom często trudno jest odmówić własnemu wnukowi, chociaż w głębi serca wcale nie mają ochoty na zajmowanie się przez cały tydzień dzieckiem . Dość często zdarza się, że po prostu nie mają już tyle siły i energii, by upilnować i aktywnie zająć czas wnuczkom. Wielu rodziców wciąż decyduje się na to, by dziecko spędzało czas bez rodziców pod okiem babci.

W polskiej tradycji przez lata zostało ukształtowane przekonanie, że to decyzja bardzo korzystna, a babcia jest osobą na tyle oddaną, pomocną i uczynną, że niemalże „z obowiązku" to zadanie jest przydzielane jej. Czasy jednak się zmieniły. Od kilkunastu lat babcie, nawet te w starszym wieku, to osoby aktywne zawodowo, czerpiące z życia jak najwięcej mimo wieku 60+. Wiele z nich podróżuje, zajmuje się własnymi pasjami, nie należy oczekiwać, mimo wielkiej miłości i niesamowitej więzi łączącej dziadków z wnukami, że każda z nich będzie chciała z tego wszystkiego zrezygnować, by opiekować się dzieckiem.

Każda sytuacja jest inna i z pewnością nie warto generalizować, ale rodzice zastanawiając się nad wyborem formy opieki nad własnym dzieckiem, powinni mieć na uwadze także kondycję, zdrowie dziadków, ich pasje i prywatne życie. Przede wszystkim decyzja o opiece powinna być obopólna, nie może być narzuceniem lub propozycją bez możliwości odmowy.

Drugą najczęściej wybieraną pomocą przy poszukiwaniach opieki do dziecka, jest zatrudnienie niani. Coraz więcej młodych osób, ale także mam, które wychowały swoje dzieci i chcą pomóc w tym zadaniu zapracowanym rodzicom poszukuje pracy w takim zawodzie. Należy pamiętać, że ośmiogodzinne czy dłuższe bieganie za energicznym trzylatkiem to niesamowicie wyczerpujące zadanie i spory wysiłek. Trudy opieki i wychowania dziecka może przejąć choć w części dobrze przygotowana do tego zadania

lub , a właściwie w każdym większym mieście coraz więcej rodziców decyduje, by to właśnie dziecko pod opieką „cioci" spędzało czas bez rodziców. Początkowo obca osoba może dobrze wpłynąć na malucha, przedstawić zasady i reguły współpracy i istnieje duża szansa, że dziecko całkowicie bez sprzeciwu przyjmie je i zacznie stosować. Oczywiście niania powinna być osobą cierpliwą, wyrozumiałą, ale nie dającą sobie wejść na głowę. Tylko w takich warunkach współpraca może przebiegać bezproblemowo i korzystnie. Ma to być przede wszystkim czas dobrej zabawy, bezpiecznej nauki codzienności i małych radości każdego dnia. Zatrudniając nianię również rodzice są w tej komfortowej sytuacji, że mogą prawdziwie stawiać wymagania, sprawdzać respektowanie zasad panujących w ich domu.

Wybierając formę opieki nad dzieckiem podczas pobytu w pracy warto kierować się zdrowym rozsądkiem i intuicją. Nie ma sytuacji idealnej, ale to właśnie rodzice doskonale wiedzą, czego potrzebuje ich dziecko.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy