Strona głównaRodzinaDobre relacje z wnukami - dzięki nim uchronicie siebie i młodsze pokolenie przed depresją

Dobre relacje z wnukami - dzięki nim uchronicie siebie i młodsze pokolenie przed depresją

Dobre relacje w wielopokoleniowej rodzinie popłacają - obie ich strony mogą liczyć na niższe ryzyko depresji.
Dobre relacje z wnukami - dzięki nim uchronicie siebie i młodsze pokolenie przed depresją [Fot. esthermm - Fotolia.com]
Uczeni z Boston College przez 19 lat badali relacje pomiędzy niemal czterystoma dziadkami i babciami i ich w sumie ponad 350 . Bliskie relacje dziadków z wnuczkami często są oznaką silnych więzi rodzinnych, a te z kolei dają szczególne korzyści dla zdrowia psychicznego i fizycznego, mówią autorzy badań. Co istotne, nie chodzi jedynie o okres, w którym można rozpieszczać małe wnuki i pomaga się w ich wychowaniu, ale o dłuższą perspektywę czasową - częste kontakty seniorów z młodszym pokoleniem mają duży wpływ na jakość zdrowia pierwszych i tych drugich.

Wcześniejsze badania wykazały związek między głębokimi więzami dziadków i wnuków oraz lepszym przystosowaniem społecznym dzieci. Przykładowo, ustalono, że blisko zwiazane z dziadkami nastolatki mają mniejsze i zachowują się bardziej prospołecznie nich pozostali ich rówieśnicy.

Z drugiej strony, australijskie badania dowiodły, że dziadkowie i babcie czerpią korzyści poznawcze z opieki nad małoletnimi wnukami. Seniorzy zaangażowani w wychowanie wnucząt mieli lepszą pamieć oraz później rozwijały się u nich .

Nowe analizy dowiodły, że relacje dziadków z dorosłymi wnuczkami są źródłem wsparcia i dobrej dynamiki funkcjonowania obu pokoleń. Zarówno dla dziadków, jak i dorosłych wnuków częste i serdeczne kontakty oznaczały niższe niż u pozostałej grupy badanych.

O nowych badaniach napisano w magazynie The Gerontologist.

Na podstawie:

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Hospicja.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy