Strona głównaRodzinaJak sprawić, by dzieci przestały przerywać: skuteczne strategie dla rodziców i dziadków

Jak sprawić, by dzieci przestały przerywać: skuteczne strategie dla rodziców i dziadków

Dzieci są niecierpliwe i gdy chcą coś zyskać, pragną efektów natychmiast, nie za minutę czy dwie. W efekcie zachowują się dość impulsywnie, uporczywie upominają się o uwagę i bez względu na okoliczności domagają się bezzwłocznej reakcji rodzica. To bywa bardzo irytujące - zobacz, jak sobie radzić z takim zachowaniem.
Jak sprawić, by dzieci przestały przerywać: skuteczne strategie dla rodziców i dziadków [Fot. Andriy Petrenko - Fotolia.com] Dzieci nie są tak „obyte" jak dorośli i potrafią przerywać rodzicom bez względu na czas i miejsce. Domagają się uwagi np., gdy mówi sprzedawczyni, co chce kupić, podczas telefonicznej rozmowy taty lub mamy, czy w kościele, gdy wszyscy dokoła się . Aby zmienić takie zachowanie, warto wiedzieć, jakie strategie zastosować, a jakich unikać.

Najpowszechniejsze (ale niekoniecznie najskuteczniejsze) reakcje

Rodzice i dziadkowie często intuicyjnie reagują na niewłaściwe zachowanie dziecka, a określony sposób postępowania zaczynają utrwalać i powielać. Tymczasem wiele z tych działań nie przynosi oczekiwanego skutku. Oto repertuar najpowszechniejszych reakcji opiekunów na przerywanie dzieci:

- upominanie: „tyle razy cię prosiłem/am, żebyś mi nie przerywał/a. Co się z tobą dzieje?"

- dawanie wykładów: „przecież już tłumaczyłem/am, że przerywanie jest niegrzeczne. Nie wolno się wtrącać, gdy dorośli rozmawiają. Przecież to już wiesz. Dlaczego ciągle zachowujesz się niewłaściwie?"

- karanie: „znowu mi przerwałeś/aś! Dziś o deserze możesz zapomnieć."

- przekupywanie: „jeśli pozwolisz mi dokończyć rozmowę, pozwolę ci pooglądać bajki pół godziny dłużej".

- ignorowanie; zwracanie się do rozmówcy: „nie zwracaj na niego/nią uwagi. Musi nauczyć się i zasad komunikacji".

Najskuteczniejsza strategia

Opisane wyżej działanie zwykle daje doraźne efekty i nie zmienia zachowania dziecka na stałe. Pamiętaj, że jesteś pierwszym nauczycielem swojej pociechy, więc działaj przemyślnie i metodycznie. Wprowadzając określone zasady krok po kroku masz duże szanse na wychowawczy sukces.

• Przede wszystkim, bądź cierpliwy/a. Wykorzystuj okazje do kształtowania w maluchu odpowiedniej postawy, tj. rób to wtedy, gdy wiesz, że atmosfera i nastawienie wnuka sprzyjają wypracowywaniu oczekiwanych zachowań.
• Ucz wnuka uprzejmości.
Żeby móc liczyć na adekwatne zachowanie, trzeba wpajać dziecku zasady postępowania i nauczyć je odróżniać postępowanie właściwe od niewłaściwego. Podawaj konkretne przykłady zwrotów grzecznych i tych uważanych za nieuprzejme. Sam/a mów: „przepraszam", „ czy mógłbym/mogłabym poprosić o", „bardzo proszę", etc. Dziecko jest świetnym obserwatorem i przejmuje wiele zachowań rodziców i dziadków.
• Zauważaj i doceniaj pożądane zachowania
Każdorazowo, gdy dziecko powie „przepraszam, czy mógłbym/mogłabym...", zauważ to i doceń. Dzięki temu wzmocnisz takie zachowanie. Powiedz np.: „Cieszę się, że pamiętasz o dobrych manierach."
• Reaguj pozytywnie.
W celu wzmocnienia lekcji dobrych manier, zareaguj na prośbę . Jeśli tylko możesz, przerwij rozmowę i odpowiedz na apel dziecka. Twoja reakcja wzmocni oczekiwane postępowanie.
• Ucz cierpliwości
Także wtedy, gdy dziecko nauczyło się używać wyrazów grzecznościowych, warto uczyć malucha cierpliwości. Możesz powiedzieć: „dziękuję za Twoje maniery, daj mi chwilę." W istocie zrób tak, jak zapowiadasz, tzn. po chwili zwróć uwagę na to, co mówi dziecko i powiedz np. „dziękuję, że czekałeś/aś, teraz mogę Cię wysłuchać."
• Wydłużaj etap czekania
Krok po kroku wydłużaj okres czekania wnuka na Twoją uwagę do mniej więcej dwóch-trzech minut. Wreszcie maluch nauczy się, że są sytuacje, w których musi cierpliwie czekać na Twoją atencję.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy