Strona głównaRodzinaNowy europejski trend: dorosłe dzieci znów zamieszkują z rodzicami

Nowy europejski trend: dorosłe dzieci znów zamieszkują z rodzicami

Jedna trzecia brytyjskich rodziców ponownie gości w domach swoje dorosłe dzieci, wynika z najnowszego sondażu prezentowanego przez Daily Telegraph. Pokolenie dorosłych latorośli, które chętnie powracają do rodzinnego gniazda nazwano „boomerang generation".
Trend nie jest jednak typowo brytyjski, problem znany jest także na południu Europy. Włosi np. znani są z upodobania do późnego wchodzenia w dorosłość i pozostawania w domostwie rodziców nawet do trzydziestki. To pokolenie także otrzymało swoistą nazwę: bamboccioni.

Dlaczego dzieci niechętnie się usamodzielniają, bądź też ponoszą porażkę na tym polu? Niektórzy obwiniają za ten stan rzeczy globalny kryzys ekonomiczny oraz powszechność rozwodów wśród młodych małżeństw. Inni uważają, że mieszkanie z rodzicami jest po prostu wygodniejsze.

Eksperci Saga Home Insurance, firmy, która specjalizuje się w świadczeniu usług finansowych dla osób po pięćdziesiątce, przeprowadzili sondaż wśród 11.809 starszych Brytyjczyków. Badacze odkryli, że 31% rodziców ponownie przyjmowało do swych domów dorosłe dzieci, które już niegdyś starały się „iść na swoje".

Spośród nich, 10% stwierdziło, że na nowo zrobiło miejsce dla swoich dzieci, aby pomóc im finansowo. Dalsze 17% pozwoliło potomstwu znów ze sobą zamieszkać, ponieważ dzieci przeżyły rozwód lub separację.

Niewiele ponad jedna czwarta (27%) rodziców przyznała, że poprosiła swoje dzieci, aby partycypowały w kosztach utrzymania, ale podobny odsetek (28%) nie oczekuje od swych pociech jakiegokolwiek partycypowania w finansowaniu codziennego życia.

Jak wynika z sondażu, 15% młodych ludzi nie chce lub nie może współpłacić za rachunki w gospodarstwach domowych. Ponadto, 17% badanych twierdzi, że ich dzieci wróciły pod wspólny dach na ponad rok.

78% respondentów stwierdziło, że cieszy się z reunifikacji rodziny.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Aktywni 50+
  • Umierać po ludzku
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy