Strona głównaRodzinaO co się kłócimy w domu?

O co się kłócimy w domu?

Najczęstszą przyczyną domowych i rodzinnych kłótni są sprawy codzienne, podział obowiązków domowych, błahostki a także różnice zdań oraz poglądów - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. W dalszej kolejności przedmiotem sporów są kwestie finansowe. Obecnie wyraźnie rzadziej niż siedem lat temu Polacy kłócą się o pieniądze, a częściej o podział obowiązków domowych oraz sprawy życia codziennego.
O co się kłócimy w domu? [Fot. Bits and Splits - Fotolia.com] Z deklaracji badanych przez CBOS, wynika, że w zdecydowanej większości rodzin zdarzają się nieporozumienia i konflikty (71%), przy czym w większości dochodzi do nich bardzo rzadko (54%), natomiast w co szóstej (17%) wybuchają przynajmniej kilka razy w miesiącu. W ciągu ostatnich siedmiu lat częstość występowania konfliktów w rodzinach w zasadzie się nie zmieniła.

Występowanie kłótni i nieporozumień zależy od wielkości gospodarstwa domowego. W większych gospodarstwach domowych spory pojawiają się częściej. Brak konfliktów rodzinnych deklaruje przeszło co drugi ankietowany mieszkający samotnie (51%), niemal co trzeci mieszkający w dwuosobowych gospodarstwach domowych (35%), trzech na dziesięciumieszkających w trzyosobowych gospodarstwach domowych (29%) oraz prawie co piąty mieszkający w gospodarstwach czteroosobowych i większych (18%).

Kłócimy się codzienne drobnostki

Spory i kłótnie Polaków najczęściej związane są z życiem codziennym, obowiązkami domowymi, bałaganem w domu (20%), sprawami błahymi, nieistotnymi, drobnostkami (19%) oraz odmiennością poglądów (17%). Trochę rzadziej (11%) oraz różnice zdań na temat wychowywania dzieci i kłopoty z nimi (8%). Sporadycznie w tym kontekście wymieniane były alkohol, pijaństwo (4%), różnice charakterów (4%), złe samopoczucie domowników (3%), sprawy rodzinne (3%), religia, polityka, różnice światopoglądowe (3%), kłopoty z dorastającymi dziećmi (2%) oraz brak zaangażowania w życie rodzinne (1%). Co jedenasty badany (9%) deklarujący, że w jego rodzinie zdarzają się nieporozumienia i konflikty, nie potrafił wskazać ich źródła.

W rodzinach, w których konflikty zdarzają się co najmniej kilka razy w miesiącu, częściej niż w tych, w których dochodzi do nich bardzo rzadko, wśród przyczyn nieporozumieńpodawanożycie codzienne, (29% wobec 17%), alkohol (8% wobec 2%), różnice charakterów (8%wobec 2%),a także nieco częściej kwestie związane z wychowaniem dzieci (11% wobec 7%). Natomiast w rodzinach, w których sprzeczki i awantury zdarzają się sporadycznie, częściej ich przedmiotem są odmienne poglądy (18% wobec 12%), sprawy błahe (20% wobec 15%) oraz pieniądze (12% wobec 8%).

Obecnie wyraźnie rzadziej niż siedem lat temu źródłem konfliktów są kwestie finansowe (spadek o 7 punktów w stosunku do roku 2012), a nieco rzadziej – różnice zdań na temat wychowania dzieci, kłopoty z dziećmi (spadek o 3 punkty) oraz złe samopoczucie i stresy domowników (spadek o 3 punkty). Częściej natomiast konflikty i nieporozumienia w rodzinach dotyczą życia codziennego, podziału obowiązków domowych (wzrost o 7 punktów w stosunku do roku 2012), błahych spraw (wzrost o 4 punkty), a także religii, polityki i różnic światopoglądowych (wzrost o 2 punkty).

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy