Strona głównaRodzinaPolaków wspomnienia o rodzicach

Polaków wspomnienia o rodzicach

Prawie wszyscy Polacy dobrze wspominają swoje relacje z rodzicami – wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Szczególny sentyment wśród respondentów budzą mamy, które częściej pełniły rolę powierniczek pierwszych sekretów, były proszone o pomoc i służyły radą.
Polaków wspomnienia o rodzicach [© auremar - Fotolia.com] Przywiązanie Polaków do rodziców jest duże i powszechne. W pamięci niemal wszystkich badanych przez CBOS (92%) zapisała się , w tym połowa (51%) określa ją jako bardzo mocną. Nieco więcej powściągliwości można dostrzec w ocenach stosunków z ojcami – ciepłe relacje z tatą zapamiętało cztery piąte respondentów (80%).

Większość ankietowanych (77%) twierdzi, że w dzieciństwie i wczesnej młodości miała dobre stosunki z obojgiem rodziców. Co dziesiąty respondent (10%) czuł silną więź z mamą, a słabą z tatą. Nieliczni deklarują sytuację odwrotną (2%) lub słaby kontakt zarówno z matką, jak i z ojcem (4%).

Poczucie bliskości z mamą i z tatą jest słabo zróżnicowane społecznie. Silnej więzi z rodzicami sprzyja zaangażowanie religijne. Relacje z ojcami chłodniej wspominają badani rzadziej praktykujący religijnie, mieszkańcy większych aglomeracji i młodsi respondenci. Ci najmłodsi częściej niż pozostali deklarują też słaby kontakt z obojgiem rodziców.

Prawie wszyscy ankietowani przez CBOS, którzy wychowywali się z obojgiem rodziców (90%), wspominając swoje przyznawali, że zazwyczaj zwracali się do mamy, gdy źle się czuli, coś ich bolało – trzy czwarte (74%) twierdzi wręcz, że w takich sytuacjach szukali pomocy wyłącznie u niej. Większość respondentów konsultowała z mamą plany na przyszłość (75%) i mówiła jej o problemach w nauce (62%). Jedynie w odniesieniu do rozmów na temat sytuacji w kraju i na świecie deklarowano nieco większą aktywność ojców niż matek (55% wobec 47%). Połowa badanych nie zwierzała się rodzicom z problemów sercowych, uczuciowych (52%) oraz nie opowiadała o kłótniach z przyjaciółmi (49%). Ci, którym się to zdarzało, częściej mówili o nich matce niż ojcu.

Ankietowani, gdy byli dziećmi, nastolatkami, najczęściej zwracali się ze swoimi problemami do mamy – 70% osób omawiało więcej kwestii z matką niż z ojcem. Co szósty badany (16%) angażował w swoje sprawy w równym stopniu, a co dziewiąty (11%) miał większe oparcie w tacie niż w mamie. Tylko 3% respondentów rozwiązywało swoje problemy bez udziału rodziców.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy