Strona głównaRodzinaPolscy "bamboccioni": mieszkają z rodzicami, choć są finansowo niezależni

Polscy "bamboccioni": mieszkają z rodzicami, choć są finansowo niezależni

Ponad połowa pełnoletnich nieżonatych i niezamężnych nie tworzy obecnie stałego związku nieformalnego, a blisko trzy piąte nadal mieszka razem z rodzicami – wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Jednocześnie większość jest całkowicie niezależna finansowo od swoich rodziców.
Polscy "bamboccioni": mieszkają z rodzicami, choć są finansowo niezależni [Fot. andriano_cz - Fotolia.com] Ponad połowa ankietowanych przez CBOS (57%) deklaruje, że w ich najbliższej rodzinie (, rodzeństwo, dzieci lub oni sami) są osoby pełnoletnie, które nie wstąpiły w związek małżeński. W porównaniu z badaniem z 2005 roku nastąpił nieznaczny (2-punktowy) wzrost odsetka takich deklaracji. Podobnie jak dwanaście lat temu przeważają rodziny, w których jest jedna taka osoba (52%). W co trzeciej rodzinie (32%) są dwie pełnoletnie osoby stanu wolnego, a w co dziesiątej (10%) – trzy. W sześciu rodzinach na sto (6%) są co najmniej cztery osoby mające ukończone osiemnaście lat, które nie zawarły związku małżeńskiego. Na każdą polską rodzinę przypada średnio jedna taka osoba.

Większość pełnoletnich osób, które nie zawarły związku małżeńskiego, to mężczyźni (55%); kobiety stanowią nieco ponad dwie piąte tej grupy (45%).

Dwie na pięć osób pełnoletnich stanu wolnego (niezamężnych i nieżonatych) nie przekroczyło jeszcze 24 roku życia (41%), porównywalną liczebnie grupę (39%) stanowią osoby mające od 25 do 34 lat. Co ósma osoba jest w wieku 35–44 lata (13%), pozostałe zaś mają 45 lat i więcej (7%). W porównaniu z rokiem 2005 nastąpił spadek odsetka osób stanu wolnego (niezamężnych i nieżonatych) w wieku 18–24 lata oraz wzrost odsetka osób mających od 25 do 44 lat. Średnia wieku osoby pełnoletniej stanu wolnego (niezamężnej i nieżonatej) w polskiej rodzinie wynosi 29 lat. W badaniu z 2005 roku taka osoba była o dwa lata młodsza – miała średnio 27 lat.

"Planeta singli"

Większość (56%) osób stanu wolnego (niezamężnych i nieżonatych) nie ma partnera (partnerki). Co czwarta osoba z tej grupy żyje w konkubinacie (24%), prawie co piąta zaś (17%), choć pozostaje w związku nieformalnym, nie mieszka ze swoim partnerem (swoją partnerką).

Jak wynika z badań, w każdej kategorii wiekowej osób pełnoletnich stanu wolnego (niezamężnych i nieżonatych) przeważają takie, które nie żyją w stałym związku nieformalnym. Posiadanie partnera (partnerki) i wspólne z nim (nią) zamieszkiwanie najczęstsze jest wśród pełnoletnich osób niezamężnych i nieżonatych w wieku 25–44 lata. Natomiast posiadanie stałego partnera (stałej partnerki) bez wspólnego z nim (nią) zamieszkiwania najczęstsze jest wśród najmłodszych – od 18 do 24 roku życia.

Polscy "bamboccioni"


Większość osób pełnoletnich stanu wolnego (58%), pozostali mieszkają oddzielnie (42%), przy czym niemal co czwarty to typowy singiel (23%), natomiast nieznacznie mniejszą liczebnie grupę (19%) stanowią mieszkający bez rodziców, ale w towarzystwie sublokatorów lub innych osób. W porównaniu z rokiem 2005 istotnie zmniejszył się odsetek dorosłych nieżonatych i niezamężnych mieszkających z rodzicami, natomiast podwoił się odsetek żyjących w pojedynkę oraz mieszkających z osobami innymi niż rodzice.

Większość osób stanu wolnego (niezamężnych i nieżonatych) jest całkowicie niezależna finansowo od swoich rodziców (59%). W pełni uzależniona jest co piąta osoba z tej grupy (22%), natomiast nieznacznie mniejszy odsetek (19%), choć korzysta ze wsparcia rodziców, ma również własne środki na swoje utrzymanie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy