Strona głównaRodzinaPóźne macierzyństwo jest dla kobiety lepsze?

Późne macierzyństwo jest dla kobiety lepsze?

Moda na późne macierzyństwo i ojcostwo trwa. Pierwsze znacznie po trzydzistce nie jest dzisiaj niczym dziwnym. Jednocześnie lekarze zwracaja uwagę, że z biologicznego punktu widzenia nie jest to dobry trend i najlepszy wiek dla kobiet, by zostać mamami jest znacznie niższy. Nowe badania wskazują jednak, że późniejsze zajście w ciążę daje wiele korzyści.
Późne macierzyństwo jest dla kobiety lepsze? [© Photographee.eu - Fotolia.com] Tzw. odpowiedni czas na zostanie mamą to może być wiek powyżej 35 lat. Wcześniej uważano to za ryzykowne, ale teraz ustalono, że to dobry czas na .

Wcześniejsze testy wykazały, że urodzenie dziecka po 35 roku życia daje większe szanse na długowieczność. Teraz uczeni z Uniwersytetu Południowej Kalifornii ustalili, że zajście w ciążę w wieku powyżej 35 lat daje wiele innych korzyści.

Przecięty wiek kobiety, która zostaje mamą po raz pierwszy, rośnie. I chociaż różnie oceniano ten trend, kobiety, które decydują się na potomostwo po trzydziestce czy czterdziestce, czują się bezpieczniej i zwykle mają bardziej stabilną sytuację w życiu prywatnym i zawodowym. Badacze mówią, że dojrzalsze panie są lepiej mentalnie przygotowane do wychowania dziecka. Poza tym same sobie przydają pewnych profitów dzięki późniejszemu macierzyństwu.

Przeprowadzono kilka badań z udziałem 830 kobiet po . Uczestniczki zostały poddane testom planowania, percepcji wzrokowej, pamięci werbalnej i koncentracji. Okazało się, że kobiety, które miały swoje pierwsze dziecko po skończeniu 24 lat, osiągały lepsze wyniki w testach zdolności umysłowych, rozwiązywania problemów oraz umiejętności werbalnych w porównaniu do pań, które stały się matkami w wieku 15 - 24 lata. Co więcej, kobiety, które urodziły ostatnie dziecko po 35 roku życia odznaczały się lepszą werbalną i .

Skąd taka zależność? Wydaje się, że może to mieć związek z gospodarką hormonalną. Podczas ciąży wzrasta poziom estrogenów i progesteronu, które mogą mieć dobry wpływ na chemię mózgu i jego funkcje, więc późny wiek ostatniej ciąży nie pozostaje bez znaczenia.

Przeczytaj także


Menopauza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Menopauza - inaczej przekwitanie - nie jest chorobą, ale naturalnym procesem zachodzącym w kobiecym organizmie. Niestety, zmiany które wówczas zachodzą, zwiększają ryzyko wystąpienia wielu chorób. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy